Amerika heeft in die liberale politiek vrij van imperialisme fen aanzien van China de leiding genomen. Als het bij zijn hou ding blijft volharden, zullen de andere volkeren van Europa en Japan vanzelve moeten volgen. Dit is echter toekomstmuziekHet is immers niet uitgesloten, dat een liberale politiek van Amerika ten aanzien van China juist een oorlog tegen Japan en Soviet-Rusland ten gevolge kan hebben. Maar ondanks dat alles kan alleen een liberale staatkunde op den duur een botsing tusschen beide beschavingen en bloc voorko men. Daarom moet Nederland ook inzijnbui- tenlandsche staatkunde in ethische richting koersen, mag het voorloopig zijn zelfstandig- heidspolitiek niet loslaten, omdat wij ons alleen op die manier afzijdig kunnen hou den van ieder rassenconflict. Wij moeten er naar streven door een voldoend krachtige weer macht de ontwikkeling van Insulinde zoowel naar binnen als naar buiten te waarborgen. Daarmede dienen wij het beste ons eigen be lang en dat van den Indonesiër, want hettijd- stip, dat wij het zonder die machtsmiddelen kunnen stellen, is nog lang niet aangebroken. Ramsay Mac Donald heeft eens in een rede gezegd: „Ik ben „een overtuigd en onbuigzaam nationalist. Ik eerbiedig de natio nale toestanden en nationale eigenaardigheden. Nationalisme is „niet agressief, nationalisme is zelfeerbiediging en zij, die eigen „aard het meest eerbiedigen, kunnen het best die van anderen „eerbiedigen." Alleen als die beginselen de basis worden van de buiten- landsche politiek der Pacificmogendheden, als zij de leidraad worden bij de opvoering tot ons beschavingspeil van de volkeren, die aan de zorgen van de koloniseerende mogendheden zijn toevertrouwd, zal een botsing tusschen de rassen kunnen worden voorkomen. 357

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 21