hij in het pension Van Oekelen de bovenverdieping en betaalde daar voor kost en inwoning, voor zich en zijn Duitschen bediende, 500 's maands. Een huurrijtuig kostte 150 's maands; voorts schafte hij zich vier inlandsche livreibedienden aan. De livrei zou blauw en wit wezen, afgezet met zilverpassement, maar Kromo vroeg met zooveel aandrang om rood en wit, dat de generaal toe gaf. 't Kwam immers op h u n rug te zitten, en niet op den zijne. Spoedig brak de tijd aan voor zijn eerste inspectiereis, die hem naar de residentie Bantam bracht. Voor een opperofficier, belast met de ontwerping van een nieuw verdedigingsstelsel mocht het een leerzaam, en ook een waarschuwend schouwspel heeten, toen hij daar de overblijfselen van de vroegere versterkingen aan de Merakbaai zag. Daar lagen ze, de overwoekerde puinhoopen van forten en strandbatterijen, eenmaal door Daendels bestemd om Java van dien kant tegen de Engelschen te beveiligen. Schatten gelds hadden ze gekost, met honderden menschenlevens, en wat had het gebaat? Al dat goed en bloed was opgeofferd aan een militaire hersenschim; die versterkingen, of zooveel als daarvan in 1811 gereed was, hadden de Engelschen niet verhinderd Java te veroveren. De reis voortzettende naar Buitenzorg en de Preanger ontmoette hij den hortulanus Teysinann, die hem zijn medewerking beloofde voor het bijeenbrengen van een herbarium en van eene collectie vogels en insekten ten behoeve van het museum te Wiesbanden. Het verdere traject door het binnenland scheen den reizenden generaal een triumf- tocht; overal logies bij de regenten en feestelijkheden, overal escortes met vlaggetjes, gamelangmuziek, versieringen, wajang- vertooningen, steekspelen, dierengevechten, enz. De eene regent toonde den vrijgezel zijn vrouwentimmer iets anders kan hetBilderbuch für Hagestolze! 2) opdat hij hun kostuum en sieraden op den keper zou kunnen beschouwen; een ander liet hem zijne europeesche renpaarden zien, een derde zijne kostbare wapens en familie-poesaka, een vierde zijne menagerie, met dwergen en albino's. En de generaal oordeelde: „ein jedes Thierchen hat sein Plasirchen!" In Midden-Java, te Gombong en elders, verzette hij de bakens door vorige militaire specialiteiten daar geplaatst. Volgens het bestek der generaals v. d. Bosch en v. d. Wyck had Gombong eene vesting moeten worden, en men was bezig er een van te maken. Von Gagern echter achtte de situatie ongeschikt en liet zoo ver reikte zijne bevoegdheid wel de werkzaamheden staken. Alleen het bomvrije vierhoekig reduit, waarmee men toen reeds ver gevorderd was, mocht voltooid worden. Later schreef de leger- kommandant, hertog van Saksen Weimar Eisenach, van deze ver- Frauenzimmer vrouwenvertrek. A Vrijgezel. 362

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 26