203'/a liter wijn. 1056 flesschen klosterbier. 7276 flesschen koentjibier. 6241 flesschen zwart bier. Men zal zonder verder commentaar voelen, welke moeilijkheden het gebruik van dergelijke hoeveelheden alcohol of alcohol-hou dende dranken voor een postcommandant scheppen kan, vooral omdat ook wel degelijk onze inheemsche militairen groote afne mers zijn. De moeilijkheid is, dat verbod of rantsoeneering als genees middel nog erger kunnen blijken dan de kwaal, omdat men dan tegenover het feit komt te staan van clandestien gebruik van minderwaardige dranken bij den chinees of bij den slokjesboer, ongeacht nog de ontevredenheid, welke dergelijke beperkende of verbodsbepalingen zullen wekken. O. i. zal in dit opzicht geleidelijkheid naast het scheppen van zooveel mogelijk afleiding en verstrooiing in minder ongezonde richting de eenig mogelijke verbetering kunnen brengen. En dat eischt voortdurende belangstelling, toezicht en initiatief van den postcommandant. Zorg voor een goed en gezellig bivak, voor biljarts, gamelan, wajang orang en wajang koelit, voor sport beoefening (niet als dienst!), voor kranten en boeken, voor muziekinstrumenten, een goede gramofoon, allerlei soort spelen, tracht de menschen aan het sparen te krijgen door uw tusschen- komst, interesseer u ook voor de particuliere belangen van de europeesche onderofficieren, tracht zonder preeken of verbods bepalingen die onderofficieren tot matigheid te brengen en daarna tot het toezicht op de matigheid van hun brigades te krijgen en, geeft zelf steeds een voorbeeld van eenvoudige matigheid. Dit zijn tenslotte only words, maar zij dienen ook alleen om dit zeer belangrijke vraagstuk eens naar voren te brengen. Met het spelen om geld staat men daarginds blijkbaar tegen over dezelfde hartstochten als bij ons. „Les hommes souvent découchent pour aller jouer au village, ou s'enfermer dans des locaux militaires, voisins du poste, qu'on se figure bien fermés ou impraticables. S'ils n'avaient pas peur du tigre, ils iraient jouer dans la Forêt". Voortdurend toezicht, voortdurende rondes en zelfs hinderlagen, telkens weer contra-appel beveelt de schrijver aan. Want niet alleen zijn die nachtelijke spelers den volgenden dag bij den dienst niets waard, doch bovendien staan zij 's nachts buiten hun klamboe aan de malaria-infectie bloot, terwijl de verliezers niet alleen al hun bezittingen verdobbelen, maar bovendien het geleden verlies maar al te gaarne op hun voeding gaan inhalen. En dan: voorkom, dat het kader meespeelt! De schrijver beveelt het volgende middel aan. 370

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 34