kwartier na reveille begon de exercitie, door mijzelf gecontroleerd. De reactie toonde zich dadelijk alle geëmployeerden wilden hun baantje neerleggen. Ik gaf hun een dag om na te denken; wie den volgenden dag op het appel ontbrak, verloor zijn baantje en ging oogenblikkelijk de provoost in. Den volgenden ochtend waren alle geëmployeerden aanwezig en dat duurde twee jaar zonder dat er sprake was van eenig protest. Houdt 's ochtends zelf het ziekenrapport! Dit is de beste remedie en het beste preventief tegen lijntrekkers. Want de postcommandant kent zijn menschen en de grage bezoekers van de ziekenzaal het best. Wees echter in dit opzicht ook weer niet al te streng en al te „exclusief", want uw medische kennis is ook niet al te groot! Houdt geregeld, behalve voor de wacht, dagelijksche oefening dat is nuttig en het houdt den troep in conditie. Sport, schieten, soldatenschool (voor ons geldt vooral ook: oefeningen tegen den I. V.!), gymnastiek, enz. gedurende een uur, hoogstens ander half uur per dag en daarna corvee. Schieten blijft een van de voornaamste oefeningen. Laat dagelijks de slechte of onhandige schutters (bij ons heeten ze achterlijke schutters) afzonderlijk oefenen door den sergeant de tir (wij zouden kunnen zeggen door een bijzonder daarvoor geschikten sergeant) en onder toezicht van een officier. Maar dan ook werkelijk en practisch oefenen. De resultaten zullen uitstekend blijken. Houdt ook herhaaldelijk schietwedstrijden prijzen uit het tuin- fonds, het „kippenhok"-fonds, indien de beschikbare gelden niet toereikend zyn. Oefen ook de onderofficieren in het terrein, zoodat zij initiatief en handigheid krijgen, en leeren nadenken over de kleine vraag stukken, welke in werkelijkheid bij een aanval van hen een oplossing vragen. Regel al die oefeningen tevoren en maak er een programma van. Geef ook de onderofficieren ieder een taak in het bedrijf van den post. Belast er een met den stal, een met den groententuin, een met de timmerlieden e.d., een met de steenbakkerij, enz. En laat hen bij dit toezicht ook een zeker initiatief. Houd voortdurend op uw post zelf over alles het oppertoezicht. Bezoek herhaaldelijk de magazijnen en gebouwen, let ook op de kleinigheden in het leven en in den dienst uwer menschen. Wat de bevolking en de hoofden betreft, wees in het algemeen voor hen op ieder uur van den dag toegankelijk. Het gaat niet aan, dat een hoofd of een kampongman, die op twee dagen afstand woont en die den commandant wenscht te spreken, moet wachten tot het dezen wel eens gelegen komt, dan 374

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 38