wel, dat hij blootgesteld is aan een voorloopige ondervraging door den wachtcommandant of aan de eischen van den tolk, die eerst een fooi wil ontvangen, voor en aleer hij den bezoeker aandient. Laat de menschen ongewapend en in niet te grooten getale binnen, zoodra zij zich aanmelden. Wees voorzichtig in de keuze uwer tolken! Zorg, dat ge de landstaal leert spreken, althans verstaan! Er dient geen te nauw contact te zijn tusschen de bevolking en de manschappen van uw post. Laat het wegwerken niet uitvoeren onder toezicht van soldaten of van inl. kader. Of zij tyranniseeren de koelies öf zij knoeien met hen. Doe de vrouwen van het land eerbiedigen, geef in dit opzicht zelf het voorbeeld en duldt van niemand een afwijking van dit beginsel. Zorg, dat de militairen niet buiten de post gaan spelen. Tenslotte zij hier overgenomen, en in aansluiting met hetgeen hierboven reeds werd gesteld, een beschouwing over den spion- nendienst. Teneinde steeds op tijd vooi alle verdachte aangelegenheden te worden gewaarschuwd, dient de postcommandant te beschikken over een inlchtingendienst, welke hij moet organiseeren, op de meest geheime wijze in stand houden en in evenredigheid met de bewezen diensten betalen, hetzij in geld, hetzij in materieele voordeelen. Deze dienst kan uitsluitend de postcommandant ontwerpen, in gang houden en controleerenaan hem is uitsluitend toever trouwd de aanwending van de hiertoe te zijner beschikking gestelde geheime fondsen. „La somme n'est pas énorme, mais son emploi exige de la conscience, de l'honnêteté et un sens trés précis de la valeur des services rendus." Men dient er met zorg voor te waken, dat men zich niet laat verblinden door „une brillante personalité", die zich tenslotte als een eerste klasse oplichter ontpopt. Het is een moeilijke en delikate taak, die veel voorzichtigheid eischt naast een controle door weer andere berichtgevers, die niet vermoeden dat zij in dezelfde richting werken. Indien, bij overname van een post, een dergelijke dienst niet bestaat, dan moet men dien dienst geleidelijk en zonder dit naar buiten te laten merken, scheppen. Van commentaar op deze aanwijzingen meenen wij ons te moeten onthouden, waar de toestanden en omstandigheden hier en ginds vermoedelijk aanzienlijk in de détails zullen verschillen. Doch zij lijken ons een aandachtige lezing alleszins waard. 375

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 39