Une vague connaissance de 1' e m p 1 o i tactique de 1' artillerie est bien loind'être suffisante; car on ne saura jamais ce qu'on peut réellement attendre de l'artillerie et lui demander, si on n'en connait pas les rnoyens d'action, les possibilités et les servitudes. Het is er mee als in het leven: een liaison is niet duurzaam zonder wederzijdsche kennis en toegenegenheid. Help Help riep kap. v.d. Poll. De beste methodes zullen falen, zoolang men elkan ders techniek niet grondig kent. Tot voor kort culmineerde de voortgezette wetenschappelijke opleiding bij de tactische oefeningen op de kaart en werd elke hoofd man, die het verder wilde brengen, gecenseerd die oefeningen te kunnen leiden. Het stellen van een tactisch vraagstuk is echter niet velen gege\en en alleen heele grooten gingen bij de krijgsgeschie denis te rade. Het feit nu, dat de krijgsgeschiedenis te vaak ge negeerd werd, gaf aanleiding tot fantastische situaties van twijfel achtige waarde En toch, welk een materiaal levert de Indische krijgsgeschiedenis niet ten aanzien van het landingsvraagstuk. Van hoeveel nut is niet een analytische behandeling en een onderlinge vergelijking van de achtereenvolgende Bali- en Boni-expedities, van de oorlogvoering op Atjeh voor en na 1898. En waarom niet na een voorafgaande behandeling van een expeditie de I.V. getransponeerd in een troepenmacht van de eigen organisatie, waarmee men op practisch terrein blijft, de oefening meer doet spreken en de kennis omtrent het bestaan van een I. V. weer eens opfrischt. Ook is het nuttig de beginselen te kennen, toegepast bij den oorlog in Mantsjoerije, bij de expeditie naar Kiautsjau. De krijgsgeschiedenis levert steeds concrete gevallen, waarbij evolutiën in de ruimte niet zijn toegelaten, maar tevens treden bij een analyseerende studie daarvan factoren naar voren, die bij de gele de oefening op de kaart niet of slechts gebrekkig spreken, als daar zijn: vuuruitwerking, moreel van den troep, mu nitieaanvulling, voedingvoorziening e. d. m. Maarschalk Foch, een erkende autoriteit op het gebied van tactisch onderricht, spreekt zich op verschillende plaatsen over het nut van krijgsgeschiedkundige studie als volgt uit: „Bienque l'histoire de la gue re ne soit nullement en état de remplacer l'expérience acquise, elle peut pourtant la préparer. En paix, elle devient le vrai moyen d'apprendre la guerre et de détermi- ner les principes fixes de l'art de la guerre". „Pour entretenir en temps de paix le cerveau d'une armee, le tendre constamment vers la guerre, il n'y a de livre plus fécond en méditations que celui de l'histoire. Si la guerre, prise au point de vue le plus élévé, est une lutte de deux volontés plus ou moins puissantes et éclairées, la justesse de décisions s'inspire toujours des niêmes 379 F. Foch, Des principes de ia guerre, ed. 1921, p. 7.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 43