considérations que dans le passéles mêmes fautes se re- produisent amenant les mêmes échecs: l'art se puise aux mêmes sources". „Les hommes applés a conduire les troupes devront se préparer a traiter, devant un horizon de plus en plus large, des cas de plus en plus variés. C'est bien encore en développant, par 1' t u d e, leur puissance d'analyse, puis de synthèse, c'est-a-dire de conclusion, dans un sens purement objectif, devant des cas vécus, pris pourcela dans l'histoire, afin d'évitertoute déviation de 1'étude, qu'on leur don- nera la capacité d'asseoir une décision prompte et judicieuse, qu'on leur assurera de plus, par la conviction de savoir, la confiance suffisante pour prendre cette décision sur le terrain de l'action". (2) De studie staat in ons leger niet zoo in aanzien, als in ver band met het voorgaande wenschelijk moet worden geacht. Auto didacten zijn uitzonderingen, het gros (in de burgemaatschappij is het niet anders) behoeft leiding bij zijn studie. Bij de beoordeeling van officieren maakt men het zich omtrent geestvermogens, algemeene ontwikkeling, vakkennis e. d. gemak kelijk, omdat de beoordeelaar, vooral in tweede en volgende instantie, slechts zelden van den beoordeelde werk onder de oogen krijgt, dat hem materieel ter beoordeeling levert en aange zien gunstige aanteekeningen nog altijd niet met feiten behoeven gestaafd te worden (m. i. een leemte, vooral in het nieuwe stel sel van beoordeeling) en ongunstige wel, wordt de beoordeeling in de meeste gevallen maar al te flatteus. De practijk in de buitengewesten werkt weliswaar corrigeerend, maar met het om scheppen van den I. V. in verzetslieden verslapte die correctie, nog daargelaten, dat er aan wisten te ontsnappen. Ons A. V. O. kent met betrekking tot de voortgezette opleiding der officieren, oefeningen op de kaart en kaderoefeningen. De eerste zullen uitsluitend gehouden worden door de regiments- en divisiecommandanten en daartoe bijzonder geschikt geachte officieren, wat een groote verbetering bij vroeger is, toen de leiding van dergelijke oefeningen, ondeskundig, niet-onderlegd, zonder grondige kennis van krijgsgeschiedenis, toegepaste tactiek en tactische voorschriften, maar al te vaak tactische misvattingen deed ontstaan. Evenwel eischt het doel gesteld in punt 7 (sub 3) voorbereiding en training. Zoo goed als van snelvuur eerst aan het einde van eene opleiding juistheidsvuur tot resultaat te ver wachten is, dient de jonge officier eerst in de gelegenheid gesteld te worden in de kalmte van het studeervertrek zich te oefenen in het nemen van een wel overwogen besluitdaarna kan de snel heidstraining met vrucht ter hand genomen worden. „Gewisz ist die Fahigkeit, aus dein Sattel zu befehlen, unentbehrlich für den 380 F. Foch, De la conduite de la guerre, ed. 1921 p. XIII. (2) id. Des principes etc. p. IX.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 44