„Boven de onderneming Djagandek voelde ik het vliegtuig „wegzakken, ondanks de 80 mijl's snelheid en keek ik tegen „den Tjiaterpas aan. De hoogtemeter sloeg tot 5 2 00 voet naar „beneden, zoodat ik in dien korten tijd met vol motor en „80 myl vliegende, zeker 1 4 00 voet gezakt moest zijn. Ik „keerde terug naar Tambakan, bracht het toestel op 6400 voet „en deed een nieuwe poging, dit maal meer uit N. W. richting „met den wind schuin achter. Wederom zakte het toestel „weg tot 5600 voet en juist was ik van plan terug te keeren om „een anderen weg te nemen, toen het toestel werd opgenomen „en de hoogtemeter tot 8000 voet opliep. Boven de kampong „Wates werd de hoogte, zonder dat ik hoogtestuur gaf, 840 0 „voet om daarna bij het noodlandingsterrein Tjibodas weer „plotseling tot 8 000 voet te verminderen. Het verdere verloop „der vlucht verliep zonder bijzonderheden." Ook de adjudant-onderofficier-vliegenier Kok ondervond de gevolgen van de woelingen in de atmospheer, toen hij den 20sten April met de H. 121 in ballast van Kalidjati naar Andir terugkeerde. Hij vloog van Kalidjati in Z. W. richting met het doel over het noodlandingsterrein Tjileuntja langs de westelijke hellingen van den Boerangrang te vliegen. Er stond een stevige W. wind. Hoe meer hij de hellingen van den Boerangrang naderde, des te meer werd het toestel heen en weer geslingerd, nu eens werd het op de rechter- dan weer op de linkerzijde geworpen, meermalen zakte het plotseling honderden voeten om het volgende oogenblik weer krachtig omhoog te worden getrokken. De hevigste gevolgen van de verraderlijke luchtstroomingen werden echter ondervonden, toen het toestel zich boven den westelijken uitlooper van den Boerangrang bevond en het nood landingsterrein Tjileuntja was gepasseerd. De vliegenier was toen op een hoogte van 4500 voet. De machine d>>ok plotseling met den neus omlaag en werd met zóóveel kracht omlaag getrokken, dat de bestuurder van zijn zitplaats werd gelicht Het was of het toestel kraakte onder de zware klappen, welke het had te verduren. Kok beschrijft daarna, wat hij hierop deed. „Ik hield met beide handen krampachtig den stuurstok omvat en, hoewel ik hierbij den stok geheel naar achteren drukte, „reageerde het vliegtuig hierop niet. Na ongeveer 800 voet op „die wijze te zijn neergestort, richtte het toestel zich weder op, „waarbij de vleugels klapperden en de heele machine trilde". De verdere vlucht tot Andir verliep, behoudens enkele zware remousklappen, zonder bijzonderheden. 384

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 48