un moment précis de l'histoire universale, elle marque un point d'équilibre entre les forces internes d'un peuple et les forces d'influences qui s'exercent sur lui du dehors," zegt Sylvain Lévy. Dat geldt niet alleen voor de beschaving maar ook voor den economischen toestand van een land. Een staat, die zich ontwikkelt heeft dus direct belang bij de financieele stabiliteit van zijn buurstaten. Daarom heeft Amerika belang bij een eco nomisch stabiel Europa. Maar dat is niet de eenige reden. Als bij een conflict in den Pacific ook Europa in vuur en vlam staat is Engelands vloot aan de Europeesche wateren gebonden, kan het zijn, dat een samengaan der Angelsaksische naties in het Verre Oosten is uitgesloten en Amerika in een politiek ongunstige situatie den strijd zal moeten aannemen. Japan en Rusland zullen er niet aan denken agressief op te treden tegen Amerika zoolang er vrede in Europa heerscht. Zoo doen de Locarnoverdragen dus indirect hun invloed gelden op den politieken toestand in den Pacific. Het is dus in Amerika's belang om in Europa de vrede te helpen handhaven en dat was de reden,waarom het krachtig heeft medegewerkt om de Locarno- conferentie te doen slagen. Dezelfde economische motieven, die de Amerikaansche gedrags lijn ten aanzien van de Locarnoverdragen bepaalden, golden in nog sterkere mate voor Engeland. Het Fransche volk heeft dit niet begrepen en daaruit vloeide een verkoeling tusschen de beide landen voort, die noodlottig zou kunnen worden voor de toekomst der wereld. Frankrijk zag in Duitschland met zijn machtige industrie en geweldige hulpbron nen, niettegenstaande zijn ontwapening, een geweldig reservoir van latente energie, dat daardoor een voortdurende bedreiging van zijn veiligheid was. De Fransche politiek ten aanzien van Duitschland wordt door vrees beheerscht. Frankrijk's jaarlijksche bevolkings toename neemt gestadig af. In 1935 zal de verhouding^ tusschen de bevolking van beide landen ongeveer als twee op één zijn, en zullen 5 millioen strijdbare Franschen tegenover 11,5 millioen Duitschers komen te staan, mede als een gevolg van de daling der geboortecijfers tijdens de oorlogsjaren. 2) Frankrijk probeerde door versterking der machtsfunctie zijn vei ligheid te verzekeren. Maar om die politiek door te kunnen voeren moest Frankrijk de eerste jaren na den oorlog een leger onderhouden, dat 30°/0 sterker was dan vóór den oorlog. Het beschikte over een luchtvloot van 1500 vliegtuigen, terwijl Engeland slechts 28 escadrilles van 12 vliegtuigen bezat. „Never 344 Sylvain Lévy. Occident et Orient; essai sur l'humanisme. Revue de paris 1925. p. 533. 2) Von den OstenOberstleutn. A. D. Der Französische Geburtsrückgang und seine Folgen. Mil. Wochenblatt 18 Juni 1&25, p. 1487.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 8