„since the balance of power became a part of European system, „has any country been so absolutely mistress of the Continent as France is today." Engeland maakt zich ongerust over die machtsontwikkeling te land. Groot Brittannië heeft door eeuwen heen de sterkste natie van het vaste land als zijn vijand beschouwd. Toen het bleek, dat Frankrijk er niet aan dacht om na den wereld oorlog snel tot een belangrijke vermindering van zijn bewapening over te gaan, trof Engeland zijn veiligheidsmaatregelen en concen treerde het zijn vloot in de Middellandsche Zee. Daarmede beheerschte het de Fransche verbindingen met Noord Afrika, waaruit Frankrijk in tijd van oorlog een vijfde van zijn menschen- materiaal moet betrekken. Die steeds toenemende verkoeling tusschen de beide rijken had ook voor den politieken toestand in den Pacific groote con sequenties. Engeland zal alleen krachtig in het Verre Oosten kun nen optreden, als de veiligheid van het moederland dit toelaat en zijn slagvloot de wateren van de Middellandsche Zee kan verlaten. Want het door den oorlog financieel zoo verzwakte Albion was niet in staat naast zijn vloot in Europa nog een sterke Pacificvloot te bouwen zooals die door Lord Jellicoe was ontworpen.2) Zelfs de aanleg van de vlootbasis Singapore heeft niet anders dan na hevig verzet van de linksche Engelsche partijen zijn beslag kunnen krijgen. Als een der groote mo gendheden in Europa tijdens een Pacific conflict een oorlog zou beginnen, is Engelands vloot geheel of gedeeltelijk in de Stille Zuidzee uitgeschakeld. Na den val van Poincaré, die het veiligheidsprobleem alleen meende te kunnen oplossen met soldaten en kanonnen, probeerde Herriot het doel de veiligstelling van Frankrijks Oostgrens langs een anderen weg te bereiken Hij trachtte door samenkop peling van arbitrage, veiligheid en ontwapening, vastgelegd in een Universeel Protocol, de veiligheid van Frankrijk te ver zekeren. Ook deze poging is mislukt. Maar wat nu! Zonder dat het veiligheidsprobleem van Frankrijk was opgelost, zonder een verlichting van den druk, die door de vreemde militaire bezetting op Duitschland werd uitgeoefend, was vrede in West Europa op den duur niet mogelijk. En voor Enge land was die vrede een levensvoorwaarde geworden. In een vorig artikel zagen wij, dat het nationalisme der verschillende rassen in Afrika en geheel Azië een krachtigen steun vindt bij Soviet Rusland. Engelands koloniale politiek maakt het tot een gebie dende eisch, dat het de handen vrij heeft om die nationalistische stroomingen te beheerschen en door de beweging in rustige banen te leiden te voorkomen, dat zij catastrophale afmetingen aanneemt. 345 Dr. E.J.Dillon The Genos a Tournament Fortn. Review 1922, p. 887. 2) Ten Broeke Hoekstra. Richting der wereldpolitiek na den oorlog. Marine blad, Juni 1923 p. 300.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 9