lerievuur op het juiste oogenblik op een bepaald terreindeel of doel te doen brengen. Daarbij moet met kaarten van veel kleiner schaal dan in den zgn. stellingoorlog worden gewerkt, terwijl de verbindingsdienst niet eenvoudig is; evenwel kan met zekerheid worden gezegd dat deze beter zal worden dan voorheen en thans. Ook kan de vijandelijke artillerie, gebruik makende van een zich in de nabijheid bevindend triangulatie- punt, van onze uitnemende topografische kaarten, rekening houdende met daginvloeden en wat dies meer zij, door middel van een even geperfectionneerde schietmethode, als onze artillerie bezigt, op groote afstanden vuur brengen. Evenwel zal hij hiertoe in den bewegingsoorlog, althans op de thans in bespreking zijnde doelen, niet gauw overgaan. De aanvoer van munitie blijft ook dan, ongeacht het gebruik van automobielen, een teer, daarom belangrijk punt. De vijand kan niet voortdurend storend vuur afgeven en dan ook A. T. V. op groote afstanden den opmarsch wel ernstig be- 157/6/ lemmeren, maar slechts weinig tegengaan. Tegen smalle en ondiepe bewegende doelen, kost G.V.Mob.A. het verkrijgen van een goede werking veel tijd en 6 veel munitie. De nadering van infanterie, welke bij juiste keuze harer formatiën een goed gebruik van het terrein weet te maken, kan dan ook door de artillerie niet tegengegaan maar wel worden belem merd. Wij kiezen dus smalle, ondiepe vormen, blijven in beweging en zullen verder goed doen voortaan op artillerievuur te rekenen op plaatsen, waar men naar de ervaring tot heden, zulks niet zoozeer zou verwachten. Zouden vroeger de troepen in eerste linie tot op een paar K. M. van den vijand oprukken in een vorm, welke slechts met vijandelijk artillerievuur rekening hield, thans is zulks het geval niet meer. De vijand kan mitrailleurs vooruitgeschoven hebben of mitrailleurs vurende met indirecte richting hebben opgesteld, welke bij gesloten vormen van de com pagnie, deze kunnen vernietigen. Men moet dus thans reeds op grootere afstanden afhankelijk van de terreinsgesteldheid die formatie aannemen, welke men met het oog op het vijandelijk mitrailleurvuur moet bezigen. Dan is men ook op artillerievuur voorbereid. 424

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 16