mate deze meer in de diepte zijn opgesteld, is de kwetsbaarheid minder evenals de noodzaak van een ontwikkeling tot het eigenlijk gevecht geringer is. Bij zich onvoldoend teekenenden of onvoldoend bekenden toestand zal de compagniescommandant in eerste linie in den beginne slechts een sectie voor plaatsen om zich de mogelijkheid voor te behouden de andere secties later te kunnen verschuiven. Richting dan wel marschdoel dienen in en naar het terrein te worden gegeven, daar de bevelen anders orienteeringspuzzles worden of topografische omschrijvingen, instede van den sectiecommandanten spoedig en kort duidelijk te maken wat hun taak is. Bovendien zal het bezit van kaarten voor deze uitzondering zijn. Bijzonder moet er naar worden gestreefd de op verren afstand zichtbare markante punten (bv. boomgroepen op kerkhoven) aan te geven. Het verdient in het algemeen geen aanbeveling voor deelen lager dan de compagnie nog met strooken te werken. Gaat men onze voorschriften na dan ziet men dat de strooken bij deelen lager dan de compagnie niet worden genoemd. Het aangeven van strooken voor secties is nml. niet eenvoudig. De tegenwoordige moderne kaarten maken welis waar de aanduiding eenvoudiger dan de vroegere doordat daarop ter gemakkelijke aanduiding van de grenzen der strooken, zoowel bij den aanval als bij de verdediging, en ten behoeve van het artillerievuur het aantal berekende hoogtepunten getrianguleerd of zgn. artilleristische hoogtepunten bijzonder is uitge breid, hetgeen vooral zal opvallen als men een kaart neemt van een militair oefeningsterrein vóór en na den oorlog vervaardigd, doch voor sectie- strooken zal de moeilijkheid blijven bestaan. Men kan opvolgende marschdoelen aangeven of wel eene volgende afdeeling op een bepaalden afstand eene voorgaande laten volgen. Het opvolgend aangeven van marschdoelen ver zwaart de bevelvoering en trekt een zwaren wissel op den berichtendienst. Het opvolgend aangeven daarvan verdient aanbe veling wanneer het van bijzonder belang is het betrokken deel vlug te vinden dus b. v. in een gevorderd stadium van het gevecht, in bedekt terrein. Bij bewegingen van meer langdurigen aard b.v. wanneer men als gevolg van artillerievuur op aanne- melijken afstand reeds vroegtijdig moet ontwikkelen 428

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 20