nemen ook deel andere troepen, voor zoover hun taak dat toelaat. Niet naar boven kijken, alle overbodige bewe gingen vermijden, gebruik maken van bedekt terrein, schaduw van boomen langs wegen, voetpaden en in het terrein, schaduw van paggers, bamboestoelen e.d. Be- A. T. V. 39/5/strijding door de geweermitrailleurs en de scherp- schutteis, waarbij steeds moet worden nagegaan of de eigen troepen geen gevaar loopen. Beveiliging tegen gasaanval. A. T. V. 174 Oorlogsgassen leveren voornamelijk gevaar op, indien de" hoep er door wordt verrast; een troep, die goed is geoefend in hetgeen ter bescherming tegen die gevaren kan worden gedaan, behoeft de uitwerking daarvan niet in het bijzonder te vreezen. A. T. V. 178 In den bewegingsoorlog behoeft alleen rekening te worden gehouden met gasprojectielen van de art. gasbommen uit vliegtuigen. A. T. V. 179. Artillerie gasprojectielen hebben het meeste effect bij windstilte en tegen troepen die zich in begroeid terrein, in ravijnen, enz. bevinden. De beschieting als zoodanig dikwijls niet te onderkennen (reukloos, door bijmenging onkenbaar, blindgangers De compagniescommandant zal rekening moeten houden met den invloed van den atmosferischen toestand en met het terrein op de werking der oorlogsgassen. A. T. V. 176/2/ Atmosferische invloeden zijn: krachtige wind, hevige regen, nevel of hoog vochtigheidsgehalte, heldere droge lucht of zonneschijn. A. T. V. 177 In het terrem hebben invloed, begroeid terrein (zelfs hoog gras), kaal terreinde bodem van ravijnen; toegang van zon en wind. A. T. V. 184/2/ De tactische maatregelen bestaan in het uit zenden van patrouilles, bestaande uit manschappen, die bestemd zijn voor den veiligheidsdienst ten aanzien van oorlogsgassen, ten einde de compagnie 184-1/ zoo snel mogelijk te waarschuwen voor een komenden gasaanval. A. T. V. 190/2/ Een collectieve technische maatregel is het verplaatsen van de compagnie bv. met het oog op de windrichting; een individueele tech nische maatregel is de gasmaskers voor onmiddellijk A.T.V. 193/2/ gebruik gereed te houden. Verkenning. A T. V. 26 Ook voor den compagniescommandant heeft de verkenning ten doel hem die gegevens te verschaffen 431

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 23