regelen te nemen tot beveiliging van dien vleugel en zoo noodig ook van den rug. Behalve door het uitzenden van patrouilles doet hij dit door eene zoodanige opstelling te kiezen, 111/3/ dat de geweermitrailleurs een aanval op de flank der eerste linie krachtig onder vuur kunnen nemen verder kunnen zich omstandigheden voordoen dat onmiddellijk ingrijpen geboden is b. v. bij het af- G. V. 1. 51 slaan van een flankaanval op de eigen compagnie G. V. I. 50 of het tot staan brengen van een tegenaanval. De uitvoering in deze gevallen dient te worden over dacht. Opstelling en formatie moeten met zorg worden gekozen. De compagnie moet dan naar voren, naar rechts, zelfs achterwaarts vlug tot het gevecht kunnen 1 overgaan. Nemen wij de opstelling 2 dan is zulks 3 naar voren eenvoudig, moeilijker naar rechts of half achterwaarts. Neemt men dan 1 of 2 in eerste linie dan is de reserve 3 vóór die linie. Neemt men 3 dan heeft men aan een zijde een ongedekte flank. En dit kan zeer onaangenaam zijn wanneer geen andere krachten achter de compagnie vol gen, wat bij onze verhoudingen wel kan voorkomen. 1 Eene opstelling als 2 is wel aan te bevelen. Dan 3 is het opnemen van het gevecht naar alle zijden eenvoudig en juist. Wij die steeds gewend zijn geweest aan de vierdeeling moeten aan de keuze der opstelling onze bizondere aandacht schenken nu we bij de compagnie en de sectie de driedeeling hebben gekregen. Wil men deze opstelling niet (wat op verren afstand veel zal voorkomen) dan kan men ook de drie secties met vergrooten afstand achter elkaar doen marcheeren. Is gebeurlijk een sectie mitrailleurs ingedeeld dan laat men deze aan de binnenzijde van de compagnie marcheeren waar ze beschermd is tegen verrassing uit de flank en toch vlug in elke gewilde richting kan worden gebezigd. Ook hier vooreerst geen ontwikkeling in brigades, dit eerst wanneer de noodzaak bestaat. Een vlugge frontverandering - in dit stadium en voor dergelijke compagnieën geenszins uitgesloten wordt anders bemoeilijkt en vertraagd. 439

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 31