7. EEN LEGER-KOMPAS In het Gévechtsvoorschrift voor de Infanterie staat: „Hoofd zaak bij het voorwaarts gaan is te zorgen, dat de afdeelingen niet door elkaar geraken, waartoe aan elke afdeeling een marsch- richting wordt aangegeven" (pt. 24 (1). In een noot aan dit punt toegevoegd, wordt erop gewezen, dat bij het geven van bevelen, voor het verlaten van de marschco- lonne aan alle ondercommandanten de algemeene marschrichting op het kompas moet worden aangegeven. Zoo wordt telkens in de verschillende punten o. a. het marschdoel en de marschrichting (op het kompas) aangegeven (zie bijv. G. V. I. pt. 113 b, zie R. I. pt. 308 c). Slaan wij verder ons A. T. V. op, zoo lezen wij in bijlage VI blz. 127 dat boven iedere wijze van plaatsbepaling die, door middel van het kompas, de voorkeur verdient. Voor ditplaatsbe- palen is ieder kompas, hoe eenvoudig ook, reeds bruikbaar, doch of zij voldoen aan de tegenwoordig gestelde eischen, moet wel in twijfel getrokken worden, aangezien nauwkeurigheid, in het bijzonder des nachts, en het marcheeren in verband van groote afdeelingen (Comp.-Bat., enz.) noodzakelijk is. Iedereen, die een onderdeel onder zich heeft, zal voorzien moeten zijn van een kompas, dus te beginnen met den Brigade- Commandant. In verband met de tegenwoordige omstandigheden zou het ten zeerste gewenscht zijn een uniform kompas bij het Leger in te voeren in ieder geval zou het toch zeker aanbeveling ver dienen in onze Reglementen op te nemen, aan welke eischen een kompas moet voldoen Het was in vroegere jaren wellicht niet noodig om dit voor te schrijven. Ook in het Nederlandsche Leger heeft men dit eerst na den grooten oorlog, toen er een ommekeer in de reglementen kwam, bepaald. Hiervoor hebben wij slechts het Nederlandsche Gevechtsvoorschrift 1921 op te slaan, waar blz. 19 pt. 64 aangeeft, dat het gebruik van een kompas met draaibaren cirkelrand in verschillende gevallen als regel noodig zal zijn. Behalve, dat men tegenwoordig aan een kompas als eisch zal stellen, dat het voorzien is van een draaibaren cirkelrand, moet het ook voldoen aan de volgende eischen, wil het voor militair gebruik geschikt zijn: 1. Met het kompas moet men zich gemakkelijk en vlug kunnen oriënteeren, waarvoor men het op de kaart of in het 451

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 43