terrein aangegeven punt, in het terrein of op de kaart moet vast leggen. Om dit te verkrijgen moet men de richtingshoek (d.i. de hoek gevormd door de marschrichting en de noordlijn) zeer nauwkeurig kunnen meten en overbrengen op de kaart als om gekeerd. 2. Een opgegeven marschrichting, zoowel op de kaart als in het terrein, kunnen vinden en houden, hetgeen in het terrein, zonder gebruik eener kaart, moet kunnen, ook al is het richtings- punt tijdelijk of voortdurend onzichtbaar (bijv. in de bergen, boschrijke streken, bij nacht, enz.). 3. Een schets kunnen maken, waarbij nauwkeurigheid een eisch is, bijv. te denken aan een tracé van een weg, het maken van een schets van een bij nacht te volgen pad, van eene stel ling, enz. 4. Het gebruik bij nacht moet nagenoeg even eenvoudig zijn als bij dag, het gebruik van licht moet uitzondering blijven; aan de nauwkeurigheid van het vaststellen en volgen der marschrichting zal ook zonder licht geen afbreuk mogen worden gedaan. 5. Het kompas moet in alle omstandigheden bruikbaar blijven en niet te groot van formaat zijn. Een kompas, dat aan deze eischen voldoet en in het Neder- landsche Leger is ingevoerd geworden als het z. g. Leger-kompas M. 22, is het kompas „Patent Bézard". Dit kompas, te verkrijgen zoowel met graad- als met duizendste verdeeling ten einde ook bij de Artillerie van dienst te kunnen zijn, is invoering van het model met duizendste verdeeling aan te bevelen is afkomstig van den Oostenrijkschen Majoor Von Bezard. Sinds 1905 in den handel gebracht, is dit instrument aan vele veranderingen onder hevig geweest, welke van dien aard waren, dat nu een zeer verbeterd model verkrijgbaar is. De algemeene benaming is Oriëntierungsbussole Bézard. Behalve in het Kriegstechni- sche Zeitschrift van 1905 is ook in Ma vors 1922 No. 12 een zeer goede beschrijving van dit kompas te vinden. Wat het gebruik bij de Artillerie betreft, wordt verwezen naar de beschouwingen van den Luitenant der Artillerie Nederlandsche Leger H. J. Kruis op blz. 125 van het Artillerietijd- schrift, bijvoegsel van bovengenoemd tijdschrift. Hieronder volge eene korte beschrijving van het kompas Patent Bézard model 1922 en enkele voorbeelden van het gebruik in de practijk. Aan het kompas kan men verschillende deelen onderscheiden 1. Een voetstuk van aluminium. 2 Een draaibare cirkelrand. 3. De spiegel en 4. Het deksel. 452

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 44