De hoek die deze meridiaan met den Noordmeridiaan maakt is gelijk aan de déclinatie van de naald. De lijnen N. Z., W. O. en de richtingen N. O., Z. O., N. W., zijn eveneens onder de glazen plaat vastgelegd; op de lijn W. O. zijn nog de woorden „Patent Bézard" aangebracht. De spiegel door middel van een klein scharniertje aan het voetstuk bevestigd, is van metaal en dient ter controleering van den inspelenden naald bij het richten, hetgeen door de twee smalle gleuven van het deksel geschiedt. Het deksel met de gleuven doet dus dienst als vizierinrichting en om dit ook des nachts te kunnen gebruiken, is aan de binnenzijde van het deksel een lichtgevende pijl aangebracht. De rechte onderrand van dit deksel is voorzien van eene c. M. en m. M. verdeeling, terwijl men aan de binnenzijde een stift aangebracht heeft om de naald bij omgeklapt deksel vast te zetten. Enkele voorbeelden van het gebruik van het kompas mogen na bovenstaande beschrijving hieronder volgen: I. Een Bataljon moet de marschcolonne verlaten en in verband verder voorwaarts gaan. Aan de ondercommandanten moet nu het marschdoel e n de marschrichting (R. I. pt308c) opgegeven worden. Hoe moet de Bataljonscommandant of diens Adju dant te werk gaan om de juiste marschrichting te kunnen op geven De algemeene marschrichting moet op het kompas aangegeven worden. De kaart wordt hiertoe opengeslagen en het kompas er op neergelegd. Oriënteering van de kaart is onnoodig, wat uit de verdere handelingen blijken zal. De plaats, waar men zich bevindt, is bekend verondersteld dit punt wordt door eene lijn met het marschdoel verbonden nu legt men het kompas zoodanig neer, dat het rechte gedeelte van het deksel langs deze lijn valt en de pijl aan de binnenzijde van het deksel naar het doel wijst. Vervolgens draait men den draaibaren cirkelrand, totdat de woorden Patent-Bézard O evenwijdig en in denzelfden zin komen te liggen als de op de kaart gedrukte namen, waarna het getal van den cirkelrand, dat met het vaste merkpunt samenvalt, wordt afgelezen en c. q. genoteerd. Dit getal nu geeft den kompasstand aan en is dus de algemeene marschrichting, die men hebben moet. OPMERKING. Den draaibaren cirkelrand hebben we zoodanig gedraaid, dat de woorden Patent-Bézard O evenwijdig en in denzelfden zin kwamen te liggen met de op de kaart voorkomende namen. 454

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 46