Behalve dat hij in de aanvoering zal falen, moet hij in de eerste plaats en voornamelijk te kort schieten in het scheppen van de vechtmachine. Wij zullen nu maar verder zwijgen over het samen stellen, voorbereiden en aanvoeren van een grootscheeps opgezette expeditie. Wij vleien ons met deze enkele regels den lezer te hebben overtuigd, dat door de moreele verwoesting aan het leger toege bracht, indien dit tot politie-leger verklaard werd, zonder omlijs ting van hulpwapens en diensten, het spoedig niet meer in staat kan worden geacht, om de inwendige orde en rust in den archi pel b 1 ij v e n d te handhaven. Het instrument, waarop louter en alleen het gezag in deze koloniën berust, zou tot onherstel baar verval geraken en ten eenenmale ongeschikt worden om die taak te vervullen. Wij aarzelen dan ook niet om een desbetref fend besluit zoo dit ooit wordt genomen, welke beweegredenen daartoe ook hebben gediend als absoluut strijdig met 's lands belang, ja, als een ramp te beschouwen! De in hoofde van dit artikel gestelde vraag zal derhalve ten stelligste met neen moeten worden beantwoord. Nu gelooven wij niet, dat er direct voor behoeft te worden gevreesd, dat het Indische leger tot een politie-leger zal worden omgevormd. Onze Regeering heeft in ieder geval een dergelijk denkbeeld steeds ten stelligste verworpen. Toch meenden we goed te doen het vorenstaande neer te schrij ven omdat, voorzoover we konden nagaan, de daarin vervatte waarschuwing nog nimmer werd gepubliceerd. In het kort komt ons betoog hierop neer, dat, indien wordt overgegaan tot de omvorming tot een zuiver politie-leger, ons leger zijn vroegere en huidige geschiktheid voor zijn politiek-politio- neele taak onvermijdelijk zal zien verliezen en onmogelijk meer het krachtige gezagsinstrument kan blijven, dat voorde geleidelijke ontwikkeling van deze gewesten onmisbaar is. Echter houden deze beschouwingen ook een waarschuwing in voor den tegenwoordigen tijd, voor plannen, die wellicht thans niet meer gelden, maar die dan toch kort tevoren het Indische leger als het zwaard van Damocles boven het hoofd hebben ge hangen. Ook daarom achtten we publicatie van onze denkbeelden ge- wenscht. In Indië wordt de geschiedenis zoo spoedig en gaarne vergeten. Het kan daarom nuttig blijken, dat deze nadrukkelijke waar schuwing, om aan het legerbestuur de middelen niet te onthou- 414

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 6