3. SCHERFVRIJE SCHUILPLAATSEN EN UITKIJKPOSTEN door J.B.A. BRUNING (met schetsen en foto's). Het doel van dit opstel is een proeve te geven van de wijze, waarop naar mijne meening onderwerpen als in den titel genoemd! in een voorschrift voor den pionierdienst voor alle wapens, zou den dienen te worden behandeld. Eenige uitgebreidheid in den tekst en vooral in de figuren zal daarbij niet kunnen worden gemist. Geroutineerde pioniers zijn nl. bij de niet-technische wapens zeldzaam. En daarom dient naar mijne meening een pioniervoor schrift zoo duidelijk mogelijk te worden gemaakt en behooren daarin schetsen voor te komen, die niet alleen voor zichzelf spreken, doch die bovendien van alle vereischte toelichtingen zijn voorzien, zoodat ze een volledig overzicht geven van de samenstelling der dekkingen, terwijl de wijze van vervaardiging gemakkelijk daaruit moet kunnen worden afgeleid. De officieren van de verschillende wapens zijn, indien ze hun taak ernstig opvatten, in de moderne legers reeds te zeer geoccupeerd met de eigen wapentechniek, dan dat van hen zou kunnen worden gevergd over dezelfde vaardigheid in het ontwerpen en uitvoeren van versterkingen te beschikken als de pionierofficieren. Van daar dan ook, dat de overigens voor vakkundigen voldoende duidelijke constructiefiguren in een pioniervoorschrift voor alle wapens nadere toelichting niet kunnen ontberen. Óp eenvoudige en overzichtelijke wijze kan dit naar mijne meening beter nog dan door uitvoerige beschrijvingen in den tekst geschieden door in de ruim op te zetten schetsen zelf door middel van pijlen naar de noodige toelichtingen te verwijzen. Een tweede opmerking geldt de voor de vervaardiging van schuilplaatsen en uitkijkposten aangegeven materialen. Voor de tropen zal in vele streken het gebruik van bamboe voor de hand liggen. Het materiaal bamboe is n. 1. even zeer als rond hout voor het hier beoogde doel geschikt en is zelfs, omdat het zooveel lichter van gewicht is en zoo gemakkelijk te bewerken, in bepaalde omstandigheden te prefereeren. Een derde opmerking betreft den vorm en de afmetingen van de schuilplaatsen. Hoewel de zittende houding langen tijd kan 508

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 28