Ie. het wegnemen van de bovenkorst van het maaiveld om deze in den vorm van zoden of brokstukken begroeiing te kun nen bezigen voor maskeering; 2e. het graven van het gat, waarin de schuilplaats zou worden gemonteerdJuJykju, 3e. het stellen van de bekleedingspalen en van de pikkel»; 4e. het aanbrengen van de bekleedingen en van de dragende bovenlaag 5e. het opbrengen van de dekkende laag grond 6e. het maskeeren en de verdere afwerking. De schuilplaats is geheel overeenkomstig de schets uitgevoerd en voltooid met uitzondering van de maskeering, die bij ge brek aan tijd niet kon worden afgewerkt. Aan werktijd is, behalve de tijd, benoodigd voor het transport van de materialen naar de plaats van het werk, beschikbaar geweest in totaal 10 uren, n. 1. 3 uur voor het op maat kappen en voor transport gereedmaken van de onderdeelen en 7 uur voor werk op de plaats van uitvoering. Hierbij moet worden vermeld le dat de weers- en bodemgesteldheid zeer gunstig waren, 2e dat de troep bij het begin van het werk een marsch van 2 uur achter den rug had, 3e dat tijdens het opbrengen van de dekkende laag grond het aantal werkers tijdelijk is versterkt geweest, 4e dat de uitvoering plaats had onder leiding van een officier alle factoren, die van invloed zijn bij de beoordeeling van het bereikte resultaat en van den tijd, die in het algemeen voor de vervaar diging van een dergelijke schuilplaats dient te worden uitgetrokken. Men kan in verband hiermede de conclusie trekken, dat, wan neer, zooals in het onderhavige geval, een voldoende hoeveel heid bamboe ter verwerking gereed ligt en zich overigens tijdens het werk geen tegenslagen en bijzondere moeilijkheden voordoen, met het maken van een scherfvrije schuilplaats voor één groep minstens één volle Indische dag gemoeid zal zijn. Het is niet overbodig hierop met nadruk de aandacht te ves tigen, omdat maar al te vaak blijkt hoe men den voor het inrichten van een vluchtige verdedigingsstelling benoodigden tijd onderschat. Vooral bij tactische oefeningen op de kaart wordt zoo gemakkelijk het inrichten van een stelling in een bepaalde terreinstrook bevolen zonder dat men zich goed bewust is van hetgeen voor de goede uitvoering van een dergelijk bevel aan voorbereiding en organisatie van den materialenaanvoer en -verdeeling en ten slotte aan tijd voor de eigenlijke pionier werkzaamheden benoodigd is. Wanneer in zeer gunstige omstandigheden vredestijd, uit voering overdag minstens één volle dag voor het maken van een goede schuilplaats noodig is, kan men er zeker van zijn, datin ongunstige omstandigheden - oorlogs tijd, uitvoering bij nacht dit tijdsbestekniet 510

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 30