voldoende zal blijken te zijn. Nu is in den bewegingsoorlog de uitvoering van graafwerken als deze in onbedekt terrein, wanneer vijandelijke vliegtuigen te ver wachten zijn, overdag vrijwel uitgesloten: de eigen opstellingen zouden zich in het terrein duidelijk afteekenen en hun waarde daardoor grootendeels verliezen. Men zal in dergelijke omstandigheden dus uitsluitend des nachts mogen werken en daarbij moeten zorg dragen, dat bij het aanbreken van den dag het werk geheel is voltooid, öf wel dat, wanneer het onvoltooid moet worden gestaakt, in elk geval de onder handen ingravingen en ophoogingen bij zonsopgang, zorgvuldig zijn gecamoufleerd. Het werken bij nacht zal van zeer remmenden invloed zijn op het gereedkomen van de dekkingen en men mag, zelfs bij de meest zorgvuldige voorbereiding, vooral niet aanne men, dat hetgeen in één dag zou kunnen worden vervaardigd in één nacht kan worden afgewerkt. In dit geval zal dus behalve de heele nacht, ook een deel van den voorafgaanden dag voor het werk noodig zijn. Bij daglicht worden dan zooveel mogelijk voorbereidende werkzaamheden verricht, terwijl de eigenlijke bouw van de schuilplaats des nachts geschiedt. Voor een vlotten gang van zaken zal in deze omstandigheden als volgt moeten worden tewerk gegaan. Na grondige verkenning door een officier van het terrein, het vaststellen van de plaatsen der schuilplaatsen en het uitzetten van de randen der ingravingen, b. v, door middel van piketten met witgekalkten kop, worden overdag, in meer bedekt terrein de onderdeelen der schuilplaatsen klaar gemaakt en wordt alles wat bij mogelijkheid te voren kan worden gedaan, zooalg^het maken van bamboe verbindingen, het binden van de piltlnffifimfe. inderdaad overdag uitgevoerd. De materialen worden overzichtelijk gesorteerd, soorts- gewijze stevig bijeengebonden, zoodat ze bij het vervoer niet door elkander kunnen geraken en voorts met witte nummers of letters gemerkt om ze in den nacht herkenbaar te maken. Bij het invallen van de duisternis worden de voor transport klaar liggende materialen zoo snel mogelijk naar de op het gevechtsterrein aangegeven plaatsen vervoerd, waarna onmiddellijk met het werk wordt begonnen en flink wordt aangepakt. Wanneer de troepen in vredestijd in het maken van hun eigen schuilplaatsen zijn geoefend en het werk over dag degelijk is voorbereid, lijkt mij de verwachting, dat in oorlogstijd een schuilplaats als de hier behandelde in één nacht zal kunnen worden voltooid, geenszins een illusie. Onmisbare voorwaarden voor het welslagen van het werk z ij n echter, zooals vooralle nachtel ij ke onder nemingen geldt, een goede organisatie en een degel ij ke, nauwkeurige voorbereiding. Hier mede slaagt of mislukt elke nachtel ij ke pio- nierarbeid. 511

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 31