uitwerking van het vijandelijk artillerievuur te vergrooten. Boven dien maakt de vervaardiging van een dergelijke dekking een ongun- stigen en ook beslist onjuisten indruk op den troep, die daardoor het vertrouwen zou kunnen verliezen in de waarde van veldversterkin- gen in een tijd, waarin overal inde buitenlandsche legers de terrein versterking juist zoo belangrijk in appreciatie is vooruitgegaan. Het is in dit verband wel interessant te vermelden, dat de hier besproken schuilplaats na de vervaardiging beproefd is op de uitwerking van een in de nabijheid inslaand projectiel van den 15 c. m. houwitser. Op 2'/2 meter vóór den voorwand van de schuilplaats werd op 2 meter diepte een lading geplaatst van 7 KG. springgela- tine. De ontploffing van deze lading zou, volgens een ingestelde globale berekening, op den voorwand van de schuilplaats een uitwerking hebben, nagenoeg overeenkomende met die van de mijnwerking van bedoeld projectiel. Na de explosie van de lading bleek de voorwand te zijn uit gebogen, waarbij de verticale bekleedingspalen over de lengte richting waren gespleten. Eén der beide toegangen was hierdoor en door den bij de ontploffing weggeslagen grond geheel afge sloten. Overigens was de schuilplaats geheel intact: in werkelijkheid zou de bezetting ongetwijfeld een flinken schok hebben gekregen, doch dooden en gewonden zouden zeer waarschijnlijk niet te betreuren zijn geweest. De schuilplaats, die op een dergelijk vuur niet berekend en daartegen dan ook niet bestand behoeft te zijn, heeft hiermede niettemin hare soliditeit bewezen ze heeft een krachtproef doorstaan, die boven het in het algemeen aan scherfvrije schuilplaatsen toegedachte weers tandsvermogen uitgaat. De afgesloten toegang heeft voorts de noodzakelijkheid onderstreept van de aanwezigheid bij elke schuilplaats van twee toegangen om te voorkomen, dat indien slechts één toegang aanwezig is, de bezetting door één enkel schot zou kunnen worden opgesloten. Fig. 3 geeft een foto van het inwendige der schuilplaats met gezicht op den achterwand. Waar geoefend wordt, worden fou ten gemaakt. Zoo geeft de foto naast elkaar een voorbeeld van een vrij behoorlijke sjorring van talidoeg en van een sjorring van ijzerdraad, die zeer slecht is, doch waarmede bij haastig werk blijkbaar genoegen is genomen. Fig. 4 geeft een gezicht op den uitgebogen voorwand na de ontploffing. Fig. 2 geeft een schetsontwerp van een scherfvrijen uitkijk post, eveneens in bamboe vervaardigd en bij de reeds vermelde pionieroefening uitgevoerd door de oudste en tweede jaars-cadet- ten, bestemd voor de artillerie van het Indische leger. Hetgeen omtrent de voorbereiding en de uitvoering van de schuilplaats is medegedeeld, geldt eveneens voor dezen uitkijkpost. 514

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 34