op zichzelf, dat vooral tegen waarneming uit de lucht (maskeeren van toegangen zeer nauwkeurig en met de meeste zorg dient te geschieden, omdat hiervan in de eerste plaats het succes van een stelling afhankelijk is. Nadere beschouwingen over dit ontwerp zouden echter de bedoeling van dit opstel voorbijstreven. Omtrent de beide voorbeelden van in bamboe geconstrueerde scherfvrije dekkingen kan worden opgemerkt, dat het b e k 1 e e- den van de wanden bij vasten grond achterwege zou kunnen blijven. Men dient te dien aanzien echter het volgende te overwegen 1°. De waarde van de dekkingen wordt door de aanwezigheid van bekleedingen ontegenzeglijk verhoogd doordat hiermede tijdens een beschieting en de daarmede gepaard gaande grondtrillingen afkalving van de taluds der ingraving wordt voorkomen. Wanneer een mijngranaat in de onmiddellijke nabijheid van een onbekleede dekking inslaat is de kans zeer groot, dat de bezet ting wordt bedolven onder de bij de explosie zijdelings wegge drukte grondmassa. Dat een bekleeding in dit geval van groote waarde is, blijkt uit het resultaat van de boven beschreven springproef bij de schuilplaats. De bamboebekleeding van den voorwand zou, indien een bezetting in de schuilplaats aanwezig was geweest, deze voor een ernstige catastrophe hebben behoed. 2e. Beginnen de wanden eenmaal af te schuiven, dan zullen bij een verder gebruik van de dekkingen ten slotte toch beklee dingen noodig zijn. Het aanbrengen daarvan zal alsdan echter veelal zeer moeilijk, zoo niet ondoenlijk zijn. Men kan zich deze moeilijkheid besparen door bij het vervaardigen van de dekkingen dadelijk bekleedingen aan te brengen. 3e. Bekleede wanden verminderen de rechtstreeksche aanraking met den omringenden grond, hetgeen zoowel den hygiënischen toestand der bezetting als de bewoonbaarheid van de schuil plaats ten goede komt. 4e. Verticaal opgezette bekleedingen verminderen de grootte van de overspanning der dragende laag, waardoor het draagver mogen van deze en dus de weerstand van de dekking wordt vergroot. Vooral voor een constructie in bamboe, waarbij deze in zijdelingsche, d. w. z. voor dit materiaal ongunstige richting wordt belast, is dit een voordeel van beteekenis. 5e. De vervaardiging van bekleede, scherfvrije dekkingen zal voor den troep tevens een goede oefening zijn in het maken van bekleedingen, die bij pionierwerkzaamheden immers herhaal delijk voorkomen. In hoeverre de aan de toepassing van bekleedingen verbonden nadeelen van meer benoodigd materiaal en langeren werktijd opwegen tegenover de vele voordeelen, die de aanwending van bekleedingen oplevert, zal in elk bepaald geval afzonderlijk moeten worden overwogen. De omstandigheid, dat onbekleede, scherfvrije dekkingen slechts in bepaalde terreinen uitvoerbaar 516

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 36