Waar daarentegen gedurende den nacht het waarnemen vanaf den grond en uit de lucht ernstige moeilijkheden oplevert en de kans op een ontmoeting met vijandelijke luchtstrijdkrachten uiterst gering is, zal het duidelijk zijn, dat door de luchtmacht in oorlogs tijd gedurende de duisternis zeer vele opdrachten zullen kunnen worden uitgevoerd, welke over dag dikwijls tot de onmogelijke zouden behooren. Bovendien zal de geschiktheid voor het uitvoeren van opdrachten gedurende de duisternis niet alleen den tijd verlengen, gedurende welken het luchtwapen zal kunnen worden gebezigd, maar tevens uitbreiding geven aan het aantal en de soort van de haar te verstrekken opdrachten. 11. Het doel. De gedurende de duisternis uit te voeren opdrachten zijn in hoofdzaak de volgende 1. De aanval op luchtvaartterreinen, luchtvaartkampen, lucht strijdkrachten en andere doelen op den grond. 2. De aanval op doelen te water (zee-strijdkrachten, trans port- en andere schepen). 3. Het luchtgevecht. 4. De opheldering en verkenning. 5. De waarneming voor de artillerie. 6. De berichtgeving. 7. Het transport van personen of kleine troepen-eenheden voor speciale doeleinden, bijv. tot het volvoeren van opdrachten in 's vijands rug. 8. De propaganda, d. w. z. het verspreiden van mededeelingen in vijandelijk gebièd. Elk oorlogswerktuig, dat vervaardigd of vervolmaakt wordt, zal aanleiding geven tot de ontwikkeling van tegenmaatregelen er zal dus niet mee volstaan kunnen worden de taak van de eigen luchtmacht te verruimen, maar er zullen bovendien maat regelen moeten worden getroffen soortgelijke pogingen van den vijand te beletten of te verijdelen. Het meest doeltreffende middel een vijandelijke luchtmacht te beletten nachtelijke ondernemingen uit te voeren, bestaat uit het opzoeken en het aanvallen van zijne luchtvaartterreinen en parken en het vernielen van zijne luchtstrijdkrachten op den grond. Groote aandacht verdient het feit dat de moreele uitwerking, verkregen door het vernielen van vijandelijke luchtstrijdkrachten, c. a., gedurende de duisternis, van grooten invloed is en in hooge mate afschrikwekkend werkt ten aanzien van door den vijand voorgenomen nachtelijke bombardementsoperaties vanuit de lucht. Tengevolge van de mindere zichtoaarheid zal het luchtgevecht's nachts over het algemeen beperkt blijven tot een gebied, in hetwelk de strijdende luchtstrijdkrachten kunnen samenwerken met het personeel, dat op den grond zoeklichten en antiluchtvaartgeschut bedient. 519

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 39