III. De uitvoering. In het algemeen levert het vliegen bij duisternis geen ernstige moeilijkheden op, mits het personeel met de grootste zorg is geoefend, vliegtuigtypen worden gebezigd, welke zich daartoe eigenen en van tevoren voor dit doel zijn ingericht en daar voor geschikte landingsterreinen worden gebezigd welke van de noodige verlichtings- en hulpmiddelen moeten zijn voorzien. Wil men bij het vliegen bij duisternis slagen, dan zullen in nog grooter mate dan bij het vliegen overdag, de hoogste eischen aan den vliegenier en het vliegtuig moeten worden gesteld, terwijl een uitmuntende grondorganisatie met zorgvuldig ge oefend personeel en een geschikte eenvoudige methode, welke een nooit falende verbinding van den vliegenier met den commandant van het vliegterrein waarborgt, onafwijsbare eischen zijn. Een gewaarborgde verbinding gedurende het vliegen bij duis- ernis tusschen bestuurders van luchtvaartuigen en het personeel 0p den grond is van het uiterste belang; het slagen van een onderneming en veiligheid van de bemanning kan geheel afhangen van de snelheid en de juistheid waarmede onderling ^erichten kunnen worden gewisseld. De volgende methoden kun nen worden gebezigd om tusschen vliegtuigen in de lucht onder ling en met den grond berichten te wisselen: 1. Telefonische draadlooze verbinding. 2. Telegrafische draadlooze verbinding. 3. Optische verbinding door middel van een seinlamp. 4. Optische verbinding door middel van seinpatronen. 5. Geluidverbinding door middel van een klaxon. Draadlooze telef. en telegr. worden over het algemeen gebezigd voor lange afstandvluchten, maar moeten steeds samengaan met een optisch seinsysteem, bijv. ingeval van noodlandingen of vliegende in de nabijheid van een vliegterrein. De laatste seinen zullen om geheimhouding te verzekeren zoo nu en dan moeten worden gewijzigd. De bij dag gevolgde wijze van besturen en navigeeren van luchtvaartuigen wordt ook 's nachts toegepast. Door degrootere moeilijkheden, welke geschapen worden door dat herkenningspunten en terreinvoorwerpen lastiger zijn te onder scheiden, het feit dat kunstlicht noodig wordt om de aanwijzigen der instrumenten te kunnen onderscheiden en de kaart te kun nen lezen, vereischt het vliegen bij duisternis speciale oefening en ondervinding. Kenmerkende terreinvoorwerpen, welke bij duisternis het dui delijkst zijn te onderscheiden, bijv. spoor-, land-en waterwegen, moeten door den vliegenier duidelijk op de kaart worden aange geven, teneinde hem het orienteeren te vergemakkelijken. De voornaamste hulpmiddelen bij het navigeeren van een vlieg tuig bij duisternis zijn de navolgende: 520

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 40