B. Het materieel. Het materieel, waarmede wordt gevlogen, bestaat uit verschil lende vliegtuigtypen, hetgeen verband houdt met de diensten welke er van zullen kunnen worden gevergd. Allen zullen zij echter moeten voldoen aan de navolgende eischen 1. Goed uitzicht voor den vliegenier hebben, vooral naar voren, naar beneden en naar boven. 2. Stabiel zijn. 3. In staat zijn te landen met weinig snelheid. 4. Voorzien zijn van een electrische verlichtingsinstallatie, welke door een dynamo met luchtschroef of een accumulator wordt gevoed en welke bestemd is voor de volgende doeleinden a. Navigatieverlichting (zie hiervoren). b. Boordverlichting. c. Seinverlichting. d. Landingshulpverlichting (schijnwerpers). 5. Uitgerust zijn met speciale verlichtingsmiddelen, welke te bezigen zijn voor a. Noodlandingen. b. Verkenningen. c. Bombardementsdoeleinden. d. Fotografische doeleinden. e. Sein- en berichtgevingsdoeleinden. 6. Voor elk lid der bemanning een geëigende parachute bevatten. De uitrusting van vliegtuigen bestemd voor het nachtvliegen is door het bovenstaande volkomen bepaaldalleen vereischen punten 4, 5 en 6 nog eenige toelichting. ad. 4, b. De boordverlichting dient om op bescheiden wijze den vliegenier licht te verschaffen teneinde hem in staat te stellen de instrumenten, kaarten, enz. te kunnen raadplegen. Ook kunnen de instrumenten zelflichtend worden gemaakt. De boordverlichting geschiedt overigens door electrische lampjes en moet zoodanig worden aangebracht, dat uitgesloten is dat zij den vliegenier kan hinderen. Aanbevolen wordt rood licht te gebruiken, terwijl de lichtsterkte naar willekeur door den vliege nier moet kunnen worden geregeld. ad. 4, c. De seinverlichting vormt een der eenvoudige metho den om, door middel van een door den vliegenier te bedienen morsesleutel, gedurende de vlucht optische seinverbinding met den grond te kunnen onderhouden met een bodemseinlamp deze seinlamp is aangebracht op een gunstige plaats onder de fuselage (romp) van het vliegtuig en kan voorzien worden van verschillende soorten gekleurd glas, teneinde voor eiken nacht een bepaalde kleur te kunnen vaststellen. ad. 4, d. De landingshulpverlichting bestaat uit eenige schijn werpers, welke zoodanig aan den ondervleugel zijn aangebracht, 523

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 43