dat door hen bij de landing een bepaalde strook van het terrein wordt verlicht, waarop het vliegtuig moet landen; zij mogen den vliegenier niet hinderen. ad. 5, a. Teneinde vliegeniers in de gelegenheid te stellen een noodlanding te maken in de duisternis, buiten hun vliegterrein, worden hun, daar de landingshulpverlichting voor zulke gevallen geheel onvoldoende is, speciale verlichtingsmiddelen medegege ven, teneinde de noodige kunstmatige verlichting te kunnen ver krijgen. De eenige afdoende speciale verlichting voor landingsdoeleinden moet steeds onder de benedenvleugeluiteinden worden aangebracht; de uitrusting van alle voor het vliegen bij duisternis bestemde vliegtuigen behoort steeds van dit speciale verlichtingsmiddel voorzien te zijn. Het verlichtingsmiddel wordt links en rechts zoover mogelijk van de benzinetanks in een specialen houder onder den bene- denvleugel bevestigd en wordt electrisch ontstoken. De plaats wordt zoodanig gekozen dat het den vliegenier niet kan hinderen, terwijl het ontsteken moet geschieden op 50 a 60 M. boven den grond. ad. 5, b, c, d. De speciale verlichtingsmiddelen voor verken- nings-, bombardements- en fotografische doeleinden worden gebezigd boven door vijandelijke strijdkrachten bezet gebied en worden in twee soorten uitgevoerd, n. 1. als bom en als parachute. Zij kunnen ook gebezigd worden bij noodlandingen gedurende de duisternis of indien de vliegenier verdwaald is om een gunstig terrein te zoeken, teneinde te kunnen landen. ad. 5, e. Voor sein- en berichtgevingsdoeleinden worden lichtkogels en berichtkokers gebezigd, welke uit daartoe geëigende pistolen worden verschoten, en waarvan het gebruik bekend wordt verondersteld. De meest gebruikelijke kleuren zijn wit, rood en groen. Bovendien behoort bij de uitrusting nog een electrische hand seinlamp als reserve voor het geval de bodemseinlamp onklaar mocht raken. C. Het vliegterrein en de grondorganisatie. De eischen voor wat betreft de inrichting en de grondorgani satie van vliegterreinen voor het vliegen bij duisternis verschillen uiteraard in verband met het doel, waarvoor die terreinen moeten worden gebezigd, t.w. of zij dienen voor oefening en opleiding, dan wel gebruikt moeten worden voor oorlogsdoeleinden. In de hierna volgende beschouwingen zal uitsluitend rekening worden gehouden met het laatstebij de inrichting van terreinen, bestemd voor opleiding en oefening, zal met die eischen zooveel mogelijk rekening zijn te houden. 524

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 44