Het schijnvliegterrein behoort hiertoe in voortdurende verbin ding te staan met het ware vliegterrein en, zooals wel niet nader zal behoeven te worden aangeduid, voor wat betreft de verlich ting, een gelijk beeld moeten vertoonen als het ware. Ook zullen schikkingen moeten worden getroffen voor de in richting van een noodlandingsterrein elders, om de terug- keerende bestuurders gelegenheid tot landen te geven, indien het station, hetzij door een vijandelijken aanval, hetzij door an dere oorzaken, onbruikbaar is geworden. Voorts moet gelegenheid bestaan om op het station meteoro logische waarnemingen te doen, teneinde het stations-commando inlichtingen te kunnen verschaffen omtrent de mogelijkheid om nachtelijke ondernemingen uit te voeren. Tevens kan hiervan partij worden getrokken om de beman ningen der vliegtuigen in te lichten over de te volgen koers en de normale tijden om verschillende gedeelten van den af te leggen weg te doorloopen. Ten slotte behoort te worden beschikt over de noodige af weermiddelen om het vliegstation tegen vijandelijke luchtstrijd krachten te kunnen verdedigen. Om deze verdediging met succes te kunnen voeren dient de stationscommandant, behalve de voor de bijzondere bescher ming bestemde nachtjachtvliegtuigen, ook zoeklichten, luchtdoel- mitrailleurs en -artillerie tot zijne beschikking te hebben. Hiervoor is eenige malen het woord „vliegstation" gebruikt in dezelfde beteekenis als vliegterrein tot verduidelijking moge het volgende dienen: Als terrein, bestemd voor het uitvoeren van nachtelijke onder nemingen, is namelijk benoodigd een complex van inrichtingen op verschillende terreingedeelten, samen te vatten onder den algemeenen naam van vliegstation. V. De speciale bezwaren aan het vliegen bij duisternis verbonden. Alvorens een aanvang te maken met de bespreking van de praktische toepassing van het vliegen bij duisternis, lijkt het mij gewenscht eerst nog eenige onderdeelen in detail te behandelen en daaraan eenige, aan de practijk ontleende, beschouwingen vast te knoopen. Hoewel deze beschouwingen op Europeesche toe standen betrekking hebben, zal toch een denkbeeld worden ver kregen van de verschillende moeilijkheden, die in gewijzigden vorm en in meerdere of mindere mate ook voor Indië hun in vloed zullen doen gelden. Zooals reeds door mij werd vermeld, geschiedt het vliegen bij duisternis volgens dezelfde beginselen als bij dag; ecliter zal een veel grootere mate van voorbereiding noodig zijn, daar de moge lijkheid van ongevallen veel aanzienlijker is. 526

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 46