Gedurende heldere maannachten zijn vliegtuigen een gemakke lijke schijf voor vijandelijke nachtjachtvliegtuigen. De zichtbaarheid opent dan echter de gelegenheid om in verband te vliegen. Twee keeren per maand, gedurende het eerste en laatste kwartier, verlicht de maan slechts gedurende een gedeelte van den nacht de aarde. Treedt men boven streken op, welke de bemanningen goed kennen en worden deze goed verdedigd door den vijand, dan is het aan te bevelen zoodanige regelingen te treffen voor het over vliegen van de gevaarlijke streek, dat dit geschiedt op dat moment van den nacht, dat de maan niet zichtbaar is. De punten voor oriënteering. Men moet zich s nachts ten allen tijde, welke ook de atmos ferische omstandigheden mogen zijn, in de lucht laten leiden door een zeker aantal oriënteeringspunten. De natuurlijke punten van oriënteering, die het best op de aardoppervlakte zijn te onderscheiden, zijn in volgorde van de zichtbaarheid 1. De wouden of bosschen (welke zich scherp afteeke- nen als zwarte plakkaten op een grijzen achtergrond). 2. Groote plaatsen (welke zich doen onderscheiden als grijze vlekken). 3. Wegen (vooral de rechte hoofdwegen zonder boomen, welke zich afteekenen als witachtige lijnen op het onderlig gende (doffe, matte) landschap. 4. Waterloopen, kanalen, meren en v ij vers (welke loodrecht van uit de hoogte beschouwd verschijnen als zwarte vlekken of stralen, of wel welke, schuin vanuit de hoogte beschouwd, helder te voorschijn treden en het licht der maan weerkaatsen). De best zichtbare kunstmatige oriënteeringspunten zijn de lichtgevende. Een ieder weet hoe ver, vooral in de bergen, een zelfs zwak lichtgevend punt in heldere nachten is waar te nemen. Vanuit het vliegtuig is dit verschijnsel hetzelfde als in de bergen. Daarom is het noodzakelijk, gedurende den oorlog, een streng reglement voor de openbare orde en veiligheid te maken voor wat betreft de verlichting in steden, fabrieken, stations, kanton- nementen en bivaks, waarvan men kan verwachten, dat zij als doel zouden worden gekozen door nachtbombardementsvliegtui gen. Ondanks alle voorzorgen is het echter, gedurende den laatsten oorlog, zeer zelden voorgekomen dat niet eenige lichten zichtbaar waren vanuit een vliegtuig. Overigens bestaan dikwijls nog veel zichtbaarder oriënteerings punten de bundels van zoeklichten, welke om bijna alle belang rijke doelen zijn opgesteld en welke in het algemeen zichtbaar worden zoodra het eerste vliegtuig is gepasseerd of doorgekomen: de vuurpijlen voor verlichtingsdoeleinden, die bijna zonder 529

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 49