petroleumschaliën van Foesjoen (Mantschoerye) te exploiteeren en daaruit door destillatie petroleum te verkrijgen, is de petroleum- voorziening van Japan voor 300 jaren gedekt. Ja, de kans bestaat zelfs, dat sommige petroleumproducten hun beteekenis als strategische grondstof geheel verliezen. Fieldner wijst erop, dat de Badische Aniline Fabrik er in ge slaagd is om methanol op economische wijze uit kool te bereiden, een succes, dat als de voorlooper van de bereiding van synthetische alcoholen, die in de toekomst de benzine zullen vervangen, kan worden beschouwd. Uit deze enkele voorbeelden zal het wel een ieder duidelijk zijn dat die economische verdediging alleen met succes gevoerd kan worden als de behoeften van ieder land naar onze voort brengselen op een bepaald tijdstip nauwkeurig bekend zijn. Het is een bekend feit, dat wij wat onze rijstvoorziening betreft van het buitenland afhankelijk zijn en ongeveer 16°/0 van den rijst- export van Burma, Indo-China en Siam afnemen. 2) Als wij onze economische machtsmiddelen niet met groote kennis van zaken hanteeren, loopen wij het risico bloot te staan aan vexaties en dwangmaatregelen, die ons honderden millioenen kunnen kos ten. Het spreekt overigens vanzelf, dat zonder een bevredigende oplossing van het rijstvraagstuk een hardnekkige verdediging van Java niet mogelijk is. Een minitieuse -voorbereiding in vredestijd van de maatregelen die terzake zullen moeten worden genomen is dringend noodzakelijk om aan een vijandelijke blokkade het hoofd te kunnen bieden. Men denke niet dat de economische verdediging van Indië onherroepelijk moet leiden tot een conflict. De geschiedenis van de ontwikkeling van de Engelsche blokkademaatregelen leert ons, dat iedere belligerent eerst alles in het werk zal stellen om langs vredelievenden weg te verkrijgen wat hij noodig heeft! Het „coton agreement" met Amerika in 1915, waardoor voor komen werd dat de Amerikaansche katoenoogst naar Duitschland werd verscheept, de overeenkomsten met Amerikaansche koper en vleeschexporteurs, met verschillende scheepvaartlijnen, zij het dan ook onder pressie, hebben geen van allen een oorlog tenge volge gehad. Door deze agreements kwamen neutralen niet in conflict met de belligerenten. Onze neutraliteit zal bovendien nooit in gevaar gebracht kunnen worden door den particulieren handel van Nederlandsche onderdanen, die strategisch oorlogsmateriaal op onder Nederlandsche vlag varende schepen vervoeren en zulks op grond van de bepalingen van Art. 7 van het Neutraliteitsverdrag 487 Arno C. Fieldner. Has synthetic motorfuel arrived? September nummer van Mining and Metallurgy. 2) J. Siebenga Mulder. Het rijsttekort in Nederl, Oost Indië. Econ, Stat. Ber. 1924 p. 640.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 7