vangen en ontcijferd. Binnen 24 uur had men gemeenschap met Archangel en Wladiwostok. e. Sectie tot samenstelling van nieuwe codes, daar bleek, dat de vijand zich zeer spoedig van de bestaande op de hoogte wist te stellen. Een aardig voorbeeld ter illustratie hiervan is het volgende, aan een Duitsch art. ontleend geval. Bij het uitbreken van den oorlog bevonden de ,,GOEBEN" en de „BRESLAU" zich in de Middellandsche Zee, bedreigd door een overmachtig Engelsch eskader. Door gebruik te maken van de code, alleen bekend aan de Eng. Admiraliteit en den eskadercommandant, wist de Duitsche bevelhebber zich van zijn vijand te ontslaan en kon hij een goed heenkomen vin den naar de Dardanellen. Het feit, dat deze code den Duitschers bekend was, zou oorzaak zijn van het ontslag van den chef der Admiraliteit, Lord Fisher. In vredestijd is van dit, gedurende een oorlog zeer omvangrijk, bureau slechts een kern aanwezig, deel uitmakende van de reeds genoemde Administratieve Afdeelinig. A d V. De Negatieve Afdeeling, welke voornamelijk in oorlogstijd werkt, heeft, zooals al uit den naam blijkt, tot taak 's vijands pogingen tot spionnage, opruiing, sabotage e. d. te verij delen (contra spioninage). Deze afdeeling verzamelt en bewerkt alle berichten, welke betrekking hebben op eigen land en leger, dus buiten die z. g. verzamelafdeeling om (wat echter niet uitsluit, dat het voor kan komen dat deze bureaux in verbinding met elkander staan, doordat de betreffende agenten inlichtingen ver krijgen, van belang voor beiden). Het is duidelijk, dat de negat. Afdeeling hare meeste gegevens zal moeten verkrijgen door mid del van spionnen in het eigen land en onder de militairen. Hoe weerzinwekkend dit werk dikwijls ook zal zijn, men kan het niet ontberen, wil men afdoende 's vijands pogingen tot bewerking van den geest van leger en volk tegengaan. Vqldoende is het, hiervoor te verwijzen naar hetgeen in den aanvang gezegd is omtrent de werkzaamheden van de Ententepropaganda in Duitschland. Gedurende den oorlog beschikte deze afdeeling over een zeer uitgebreid inlichtingsnet, waarvoor duizende personen uit alle rangen en standen, de meest uiteenloopende betrekkingen beklee- dend, benoodigd waren. De werkzaamheden van de negatieve afdeeling bepaalden zich uitsluitend tot onderzoek van het volgende: a. Verraad en opstand. b. Vijandelijke invloeden en actie (ook communistische). c. Omkooping en fraude, voor zoover deze betrekking hebben op leverantiën aan het Dep. van Oorlog. Betreffende het onderzoek naar de politieke denkbeelden van of ficieren en minderen en in het algemeen van individueelen, werd in het Amerik. artikel het volgende aangetroffen: 564

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 12