gebeurlijk vooruitgeschoven alleenstaande mitrail- 71/2/ leurs, bij den stormaanval, wanneer men kort 8 voor den vijand is gekomen en bij het afslaan van 91/4/ tegenstooten na het slagen van den stormaanval. In den regel zullen dan ook na de ontwikkeling ^4/1/ van het bataljon de granaatwerpers van handgra- 131/1/ naten zijn voorzien. De afstand van 300 M. Wanneer de aanval wordt gesteund door artillerie- G.V.I. 126/1/ vuur op 's vijands voorste weerstandslijn, kan de A.T.V. 152/1/ aanvaller slechts naderen tot een zekeren afstand, omdat bij korteren afstand de veiligheid van de eigen troepen in gevaar wordt gebracht door hef eigen artillerievuur. Dit is eene belangrijke aan gelegenheid. Dat de infanterie den aanval nog zou kunnen doorzetten, wanneer zij van voren door den vijand en van achteren door haar eigen artillerie wordt beschoten, is gebleken eene sage te zijn. Dat doet de beste troep niet. Wel moet de troep bekend zijn met de omstandigheid dat het kan voor komen dat enkele projectielen van de eigen artillerie (zeer weinige) te kort vallen en dan wat gevaar kunnen opleveren. V.S.A. In het V.S.A. is een afzonderlijk gedeelte gewijd lv G. aan het schieten op doelen in de nabijheid van eigen troepen. Hoe vluchtiger de voorbereiding, hoe meer voorzichtigheid is geboden. De beoordeeling van het oogenblik waarop het V.S.A. eigen vuur gevaar gaat opleveren voor de eigen 202 troepen, dient voor elk geval afzonderlijk te geschieden V.G.Mob.A en is afhankelijk van tal van factoren (tijd- of schok- 18/1/ vuur, aard gebruikte munitie, de spreiding op de verschillende afstanden, de helling van het terrein bij het doel, de mate van dekking der eigen troepen, de hoek tusschen de schootsrichting en het eigen front) waarvan de invloed theoretisch is te bepalen, doch een juist artilleristisch inzicht van den vuurleider en van den waarnemer biedt betere waarborgen voor de veiligheid der eigen troepen dan uitvoerige berekeningen in elk afzonderlijk geval vermogen. V.S.A. Tenzij de artilleristische afstand naar het doel 201 door vorige vuren is vastgelegd en bij de opening van het vuur de daginvloeden (wind in de schoots richting een temperatuur van de atmosfeer afwijkend van de schootstafel, een hoogte van de batterij boven zee idem, een gewicht der projectielen idem, een 572

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 20