3. den luisterpost. Hij zorgt van elke eenheid, welke aangewezen is aan het nacht- vliegen deel te nemen, in zijn bezit te hebben: 1. Nummer en type der vliegtuigen. 2. Namen van bestuurders, waarnemers en mitrailleurschutters. 3. Opdracht en bestemming. 4. Oproep letter(s) der vliegtuigen. 5. Tijdstip van vertrek. Deze extract orders worden volgens vastgestelde regelen intijds door de startofficieren van den nacht opgemaakt. Hij draagt de verantwoordelijkheid voor het op hun post zijn van zijn personeel en materieel en zal inspectie houden om te zien of de uitrusting in orde is. Zijn plaats is het verlichtingsplatform (hoofdplatform) dat zoo danig moet zijn opgesteld, dat hij het geheele vliegveld overziet. Alvorens te laten inrukken zal de verlichtingsofficier zich eerst vergewissen of alle lampen en uitrustingstukken weder aanwezig en op hun plaatsen zijn opgeborgen. 3. Verplichtingen van den commandant van het schijnvliegterrein. De commandant van het schijnterrein moet steeds zorgenin directe verbinding te blijven, hetzij teief., hetzij optisch met den verlichtingsofficier op het werkelijke vliegveld, onder wiens bevelen hij staat. Hij is verantwoordelijk voor de verdediging van het schijnvlieg- veld. Een of meer onderofficieren en eenige manschappen, wier aan tal verschilt, naarmate de omstandigheden dit eischen, dienen om hem behulpzaam te zijn en de nabij gelegen mitrailleurnesten te bedienen. Hij doet de lichten op het scheinterrein dooven en ontsteken op de aanwijzingen van den verlichtingsofficier juist zooals op het werkelijke geschiedt. De commandant, die gewoonlijk een officier moet zijn, houdt als regel verblijf in een door traversen beschermde loopgraaf, welke vanaf de schuilplaats naar het schijnplatform loopt; van hieruit kan hij naderende vliegtuigen zien en in seingemeenschap met hunne bestuurders treden. Hij houdt den commandant van de luisterpost doorloopend op de hoogte van alle code seinen en het vertrek en de aankomst van alle vliegtuigen van het eigen vliegstation. Alle inlichtingen van de luisterpost moeten den verlichtingsofficier worden gemeld; deze geeft het oogenblik aan waarop de vuur toren moet worden ontstoken of gedoofd. 4. Verplichtingen van den startofficier van den nacht. Elke eenheid welke aan het vliegen bij duisternis moet deel nemen deelt een startofficier inzijn plaats is, indien gevlogen 593

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 41