delijke nabijheid van het schijnplatform een bomvrije schuilplaats te zijn ingericht. De schuilplaats moet telefonisch verbonden zijn met: a. het hoofdplatform; b. den luisterpost. Ter verdediging van het schijnvliegveld tegen aanvallen uit de lucht zullen eeuige mitrailleurnesten ingericht dienen te worden in de onmiddellijke omgeving. Ad. 3. De luisterpost met landingsvuurtoren. Teineinde omtrent naderende vliegtuigen gegevens te kunnen verkrijgen wordt op het hoogste punt en niet te verren afstand van het schijnvliegterrein een luisterpost ingericht met een lan dingsvuurtoren. De vuurtoren dient voor het behulpzaam zijn in het vinden van den weg naar net eigen vliegterrein voor huiswaarts keerende vliegtuigen. De luisterpost is telefonisch en optisch verbonden met het schijnvliegterrein. Ad 4. De middelen voor verdediging vanaf den grond tegen aanvallen vanuit de lucht. Deze zullen moeten bestaan uit zoeklichten en mitrailleurs welke laatste tot nesten worden vereeinigd. VIII- De gang van zaken op een vliegstation in oorlogstijd. A. De voorbereiding tot een nachtelijke onderneming. B. Maatregelen bij vertrek. C. Maatregelen bij terugkeer. D. Maatregelen bij aanwezigheid van vijandelijke luchtstrijd krachten in de nabijheid van het vliegstation. Ad. A. De voorbereiding tot een nachtelijke onderneming moet met de meeste zorg geschieden en omvat in hoofdzaak, na het uitgeven der orders door den stations-commandant, eein voor- loopige bespreking op welke wijze de orders het best zullen kun nen worden uitgevoerd, als regel geleid door den groeps- c. q. oudsten escadrillecommandant. Hierbij moeten alle gezaghebbenden aanwezig zijn, die een werkzaam aandeel hebben bij de voorbereiding, t. w. alle esca drillecommandanten, de officier belast met de wapening en die, belast met meteorologie (navigatie). Teneinde botsingen in d'e lucht te vermijden, moet een zorg vuldige samenwerking der verschillende vliegstations door den staf van het hoofdkwartier der luchtvaart worden voorbereid en onderhouden. Den bestuurders moet een afgebakende af te leggen 598

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 46