te brengen persoon voorzien van een valscherm, en bevond hij zich verder in een afgesloten ruimte achter in het vliegtuig. Bo ven het gewenschte punt gekomen, trok de bestuurder den bodem weg, en viel de spion, op een hem onbekend tijdstip, naar be neden. De, op beide laatst genoemde manieren, vervoerde spion nen bleken voor Duitschland verreweg het gevaarlijkst te zijn. In de eerste plaats was het veel eenvoudiger, onopvallend een groot aantal personen achter de Duitsche linies neer te laten, waardoor veel intensievere arbeid geleverd kon worden, doch bovendien hadden deze een veel omvangrijker opdracht n. 1. het organiseeren, in 's vijands rug, van uitgebreide inlichtingssystemen, waarvan de kanalen naar het bui tenland voerden. Dit was voor Duitschland veel gevaarlijker, dan het spionnagewerk van individueel arbeidende personen, waarbij nog kwam, dat de inl. dienst het zwaartepunt verplaatste meer op politiek terrein. De informaties betroffen b. v. den geest der Duitsche troepen, in verband met de toenemende „Kriegsmüdig- keit", vroegen o. a. beantwoording der vraag, in hoeverre de in vloed der Duitsche blokkade zich deed gevoelenwat de uitwer king was van de op volk en leger uitgeoefende propaganda? Natuurlijk bleven inlichtingen betreffende militaire zaken van groot gewicht, doch de nadruk werd gelegd op het polit. gedeelte. Zoo juist werd gewaagd over propaganda waaraan het Duitsche volk en leger bloot stonden. Rijkelijk werden deze voorzien van kranten, pamfletten, geschriften, enz., waarin men aanspoorde tot verzet tegen de bestaande regeering, wel ke een vrede zou verhinderen en de oorzaak zou zijn van den ellendigen economischen toestand van het Duitsche volk. Dit moest vooral gedurende de tweede helft van den oorlog, toen het, ten gevolge van de blokkade, onder zeer kommervolle omstandigheden leefde, terwijl het aantal vijanden steeds aan groeide, wel toegankelijk worden voor vredes- en revolutionaire propaganda. Dat deze propaganda met succes gevoerd is ge worden, heeft de geschiedenis duidelijk bewezen. Ook de troepen zelf werden krachtig bewerkt, zoowel door spionnen, als door middel van geschriften. Door middel van ballonnen, welke automatisch op een bepaald oogenblik hun last uitwierpen, voorzag men de Duitsche legers van alle mogelijke lectuur. In Juli 1918 werden bij één enkel legerkorps niet minder dan 300.000 bladen ingeleverd. Tegelijkertijd voorzag men op dezelfde wijze de bevolking van het bezette gebied van mandjes met postduiven, en zelfs van radiotoestellen, terwijl uitgebreide vragenlijsten waren toe gevoegd. Op deze manier bleef de Inl. Dienst van de Entente op de hoogte van de uitwerking harer propaganda. Duidelijk treedt hier het overwegende politieke karakter van den Inl. Dienst op den voorgrond. De legers, onafscheidelijk 557

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 5