621 „Waffen gegen den Feind kampft. Nichts zerstört den inneren Wert der Truppe „rascher, als wenn sie mit unzulanglichen Waffen gegen vollendete Kamnfmittel „geführt wird." en de laatste zin daarvan is voor ieder leger van belang. Militar Wochenblatt. 4, IX, 18 en 25 Juni 1926. In No. 45 wordt de studie: „Der Kampfwagen der Jetztzeit und der Zukunft" beëindigd met: „Zukunftgedanken" waarin o. m. gesproken wordt van „Torpedokampfwagen" die als „Uboot des Landkrieges" moeten optreden! No. 46 begint met een zeer overzichtelijke beschrijving van: „Der Flanken- stosz der 2. Infanterie-Division in derSchlacht bei Gumbinnen am 19/20 August 1914" van de hand van Generaal Francois. Het is begrijpelijk dat na de schitte rende resultaten en in verband met den zeer gunstigen taktischen toestand het bevel tot den terugtocht van generaal von Prittwitz allerwege ontstemming veroorzaakte. Ter illustratie van de geweldige prestaties der 2e Divisie moge de volgende aanhaling dienen: „Vom 17.8., morg., bis zuin 18.8., morgen.: 55 km Marschleistung und „Sieg über die russische 27. Div. bei Stallupönen. „Vom 18.8, morg., bis 19.8., morg.20 km. Marschleistung und Ausbau „einer Abwehrstellung östlich Gumbinnen. „Vom 19.8., morg., bis 20.8., 5 Uhr nachm.45 km Marschleistung und „Sieg über die russische 28. Divb nördlich Gumbinnen. „Die Tagesleistung am 20.8 war mit dem Ordnen der Truppen nach dem „Kampfe nich beendet. Am Abend des Tages kam der Armeebefehl des „Gen. v. Prittwitz, der den allgemeinen Rückzug hinter die Weichsel anordnete Artilleristische Rundschau, Juni 1926. „Die Motorisierung der Artil lerie: Geschütze auf Raupen" is de titei van een met foto's verlucht artikel gewijd aan het zoo belangrijke brandende vraagstuk van het moderne artil lerie-vervoer. De oude manier van tractie nml. achter of op traktoren wordt hierbij niet meer behandeld en de schrijver bespreekt dus uitsluitend het als dusdanig geconstrueerde motorgeschut. In een tweede artikel: Französische Rader-Raupenfahrzeuge worden de fransche constructies van St. Chamons besproken. De staatjes geven een globaal inzicht in de prestaties zoowel op raden als op rupsbanden bij gebruik der verschillende versnellingen. De aandacht wordt op de hooge gewichten gevestigd. Militarwissenschaftliche Mitteilungen Juli-August 1926. In „Tarnung von Luftfahrzeugen" wordt het belang van camouflage van vliegmachines besproken. Vooral fig. 4 geeft daarvan een merkwaardig beeld Die Vorlaufer des Machinengewehres begint bij de snelkatapult van 305 v. Chr.De bijbehoorende plaat geeft merkwaardige wapens te zien. Overi gens is deze verhandeling van uitsluitend historische waarde. Journal of the Royal United Service Institution May 1926. Uit dit nummer noemen wij„Industrial Strategy" van Captain Mac Leod Ross. De schrijver wil maatregelen treffen dat zoowel personeel en arbeid als de productie (ruw materiaal, handel, krachtlevering, vervoer, verbinding, kapitaal, prijzen, voedselvoorziening) onder behoorlijke controle staan in tijd van oorlog en dat in tijd van vrede een minitieuse voorbereiding daaitoe getroffen wordt. De beschouwingen en schema's zijn bestudeering overwaard en andermaal dringt zich de vraag op of ook wij niet een derge lijke nauwkeurige voorbereiding behoeven. Het artikel daalt niet in details af doch behoudt de groote lijnen. Kolonel Field beschrijft een „tank", uitgevonden in 1617. Een gravure toont ons deze voorlooper van het moderne oorlogsmonster. Ook de vliegmachines, giftgassen, camouflage, krombaanvuur van oorlogsschepen, vlammenspuiten, rookschermen, mijnen en nog veel meer nieuwigheden zijn in wezen verbete ringen van eertijds toegepaste middelen. Dit was reeds lang bekend doch de schrijver geeft er een aangenaam resumé van. Flet artikel „Tanks in Marocco in 1925" is een uittreksel uit een artikel in de Revue Militaire Francaise van September 1925. Voorzichtigheid bij de

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 69