De technische gegevens worden verzameld op wetenschappelijk gebied. De Amer. mil. attachés in de groote rijken werden dan ook bijgestaan door specialisten op b. v. artilleristisch en lucht vaartkundig gebied. De ontvangen gegevens worden door deze afdeeling doorge zonden naar die bureaux (pos., neg. afd., enz.), welke zich voor bestudeering en bewerking ervan het beste leenen. Naar aan leiding van kritieken en commentaren door die bureaux, worden de attachés door de afd. verzameling van nieuwe opdrachten voorzien of wordt hun om nadere toelichting verzocht. Ook komt het meermalen voor, dat men dan geen gebruik maakt van de attachés, daar deze een zeer bijzondere positie innemen, doch van parti culiere personen. Behalve de betrekkingen, welke het verzamelbureau onderhoudt met de attachés, staat het ook in verbinding met het eigen leger, ten einde op die wijze gegevens omtrent den vijand te verkrij gen. Deze onderafdeeling, welke nog van zeer recenten datum is, en waarvan de werkzaamheden voornamelijk in oorlogstijd tot volle ontwikkeling komen, heeft tot taak: a. Voorbereiding en instructie van den 1. D. in het leger, en tevens voorbereiding van de betreffende organisaties (ver binding dus met de lagere bevelvoering). b. Studie van vraagstukken betreffende waarneming en afluis tering van den vijand, van overbrenging van berichten, alles voor zoover betreft den dienst in de troepen. c. Samenwerking met den art.- en luchtwaarn. dienst. Algemeene leiding luchtfotodienst, voornamelijk betreffende het lezen van foto's. d. Studie van de toepassing van z.g. „foutieve inlichtingen" aan den vijand. e. Waarneming van nieuwe buitenlandsche tactische methodes, vindingen en plannen. Studie van buitenl. inlichtingssystemen. g. Het onderhouden van de verbindingen met alle Amer. Staf kwartieren (dit met het oog op het geheim houden der berichten). Deze „sub-section" heeft een werkelijk zeer belangrijke taak te vervullen, en groeide in den oorlog tot een groot lichaam uit. Hier en daar raakt deze dienst den stategischen en tactischen inl. dienst. Tot goed begrip van zaken is het wel gewenscht, de taak van een attaché eens nader te beschouwen en na te gaan, in hoeverre deze in verband staat met den M. I. D. In clen regel bezit een gezant niet voldoende militaire kennis, om zich een juist oordeel te kunnen vormen omtrent mil. zaken, wat tot zeer ongewenschte toestanden zou kunnen voeren, gezien het nauwe verband, waarin politieke en mil. vraagstukken tot elkander staan. Daarom voegt men den gezant een advisieur toe, 561

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 9