ining en vuur uit vliegtuigen) kan leiden tot zeer ongewenschte opeenhoopingen van menschen in kleine bedekte terreingedeelten, welke juist 's vijands vuur tot zich trekkende sectiecommandant zal dergelijke opeenhoopingen met kracht tegengaan. Eene prophylactische werking in deze kan uitgaan van de opleiding van den enkelen man in het ter rein waarbij den manschappen het groote belang van dekking tegen gezicht wordt geleerd en hoe de dekking tegen waarneming op den grond dik wijls gemakkelijk is te verkrijgen door een paar R. 1.261. graszoden, enkele afgekapte takken of struiken vóór zich te plaatsen en tegen waarneming uit de lucht door zich te plaatsen in de schaduw van aardranden, paggers, enzdoor onbewegelijk te blijven en niet naar boven te kijken als er een vijandelijk vliegtuig in de lucht is. Wanneer de sectie niet meer voorwaarts kan, moet G.V.i. 88. zij het tot dusverre veroverde terrein tot eiken prijs behouden en het daartoe zoo goed mogelijk verster ken; onder de genoemde omstandigheid moet (kan) zulks niet meer worden bevolen en dient zulks uit eigen aandrang te geschieden. Bij de opleiding dient daaraan aandacht te worden besteed evenals aan het uitleenen van de graafwerktuigen aan degenen, die niet daarover beschikken. R.l. 262/2//1 Den manschappen moet worden ingeprent dat zij in den strijd hun pioniergereedschap even noodig hebben als hun geweer terwijl hun moet worden gewezen hoe zij de natuurlijke dekking welke het terrein oplevert snel daarmede kunnen verbeteren. Zoodra de sectiecommandant bemerkt dat het G.V.I. 88. vijandelijk vuur vermindert of dat de wijand zijne opstellingen ontruimt, 'onder den druk van de manoeuvre van andere afdeelingen als anderszins zal hij de voorwaartste beweging doen hervatten. Het verschijnsel dat manschappen in de dekking achterblijven, behoeft niet voor te komen. De man schappen zullen er ook aan gewend raken de ge- R.l. 262/3/ maakte dekkingen onmiddellijk te verlaten, als zulks bevolen wordt, wanneer van den aanvang der opleiding af hen wordf geleerd om hun pioniergereedschap te gebruiken. De vroeger wel eens geuite meening dat het gebruik van het pionier gereedschap den aanvalsgeest zou dooden, is niet bewaarheid gebleken is dat de man, die van tijd 633

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 11