3 EEN PLEIDOOI VOOR DE BAJONET EN HET JACHTMES. door E. A. NIX. Momenteel zijn de troepen van niet-Europeeschen landaard bij de Infanterie bewapend met karabijn en klewang; men is van de gedachte uitgegaan, dat het Infanterie-geweer voor den niet-Euro- peaan te zwaar is en met de karabijn betere schietuitkomsten te verwachten zijn, waar, vergeleken bij eenige jaren geleden, tevens op belangrijk korteren afstand het vuur op den vijand wordt ge opend. Bovendien acht men Menadonees, Amboinees en Javaan meer vertrouwd met het hanteeren van de klewang dan het lange geweer plus bajonet. Dat men op grond van bovenstaande overwegingen ons vuur wapen lichter en daardoor noodwendig korter heeft moeten maken, dus de karabijn heeft ingevoerd, is begrijpelijk, doch was het wel noodzakelijk de bajonet te doen vervallen In geen enkel koloniaal leger is de bajonet afgeschaft. M. i. zal een eventueele oorlog tegen den B. V. op Java hetzelfde beeld vertoonen als de Boerenkrijg en zullen wij in het handge meen min of meer dezelfde nadeelen ondervinden, als de Boeren, die ook geen bajonetten hadden, al zal een klewanghouwmeer „efficien cy" demonstreeren, dan een slag met de geweerkolf. Het moreel effect van een met gevelde bajonet op ons aan stormenden tegenstander zal groot zijn, moet op de slechts met de klewang bewapende eigen troepen een gevoel van onmacht veroorzaken, de idee opwekken,,Hij is met zijn lang stoot- wapen in het voordeel, wij kunnen hem niet bereiken". Bij de verdediging zullen wij den eersten stoot van den vijand moeten afweren, trachten af te weren althans en eerst dan kun nen toeslaan en als aanvaller zullen wij de op ons gerichte ba jonet eerst uit de richting moeten slaan, alvorens een houw te kunnen toebrengen. In beide gevallen zijn wij in het nadeel, ende eerste klap of stoot is nog steeds een daalder waard; het verschil in lengte der beide wapens is te groot. De eerste schok zal ons dus meer verliezen hebben-berokkend, dan den vijand en het moreel onzer troepan zal daardoor dalen. Dit moet ten allen tijde vermeden worden, aangezien een hoog moreel onmisbaar is. Ja, is eenmaal het handgemeen in vollen gang, dan zal de klewang domineeren op de open vlakte, als geen boomen of 649

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 27