heesters ons het om ons heen ranselen belemmeren of onmoge lijk maken. En al zijn de bosschen en kampoengs op Java min der dicht, dan de rimboe op de buitenbezittingen, toch zal het onze mannetjes in het hanteeren van hun slagwapen hinderen. Wij gaan op Java niet in een hinderlaag liggen, om den vijand plot seling te bespringen en met het blanke wapen te lijf gaan. Het wordt een vuurgevecht op korteren of grooteren afstand en tot slot misschien den stormaanval en het handgemeen. Wat ik me voorstel is het volgende: de karabijn blijft behouden, doch voorzien van een bajonet, langer dan die van het geweer en instede van de klewang een soort stevig, groot jachtmes, een soort korte klewang dus. De Britsch-Indische Gurkha's hebben in den grooten oorlog bewezen, met hun groote breede messen zeer behoorlijk om te kunnen gaan. Het voordeel boven de klewang is m.i. duidelijk. Het jachtmes kan in het handgemeen dienst doen als slag- zoowel als steekwapen en zelfs in het dichtstbegroeide terrein tot zijn recht komen. Is de eerste stoot met de bajonet op de karabijn opgevangen, of, indien wij aanvaller zijn, gedaan, dan desnoods het schietwapen weggeslingerd en het jachtmes getrokken. Het voordeel van de lichtere karabijn blijft bestaan, en tevens kan met de lange bajonet een alleszins bruikbaar stootwapen worden verkregen zij het ook, dat het uit den aard der zaak iets korter zal zijn dan het geweer met bajonet maar lichter en daardoor gemakkelijk te hanteeren. Ik heb een dergelijk doch iets kleiner jachtmes in het bezit gezien van een officier op een buitenpost, die daarmede kapte, dat het een aard had, de fuseliers vonden het allemaal even „ba- goes" en „koewat". Met wat kwikverzwaring bij de punt van het lemmer kan het door mij voorgestelde jachtmes een uitstekend slagwapen worden. Men versta mij evenwel niet verkeerdvoor de buitenbezittingen tegen den I. V. acht ik de bewapening met karabijn en klewang ideaal en de Europeaan blijve in het bezit van geweer en bajonet. Ik propageer de lange bajonet en het jachtmes voor de inheem- sche troepen van ons B. V.-leger op Java. 650

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 28