klei, daaronder zachte padas met rolsteenen. De Oostelijke weg flauw hellend aansluitend aan het rivierbed, doch over 2 KM. gedeeltelijk tusschen bevloeide sawah's, slechts 1 M. breed, zeer bochtig, met smalle en zwakke bruggen en enkele steile hellingen. Bij Bajabang en Tjipeutir slechts dunne bamboe, weinig wild- hout en van slechte kwaliteit, veel pinangstammen. Bajabang, een zeer primitieve kampong, echter een goede bron voor drink- en kookwater. Tjipeutir, vrij groote kampong, doch zonder voldoende water. Plan der werkzaamheden. a. B r u g s 1 a g. De beschikbare tijd maakte den bouw van een brug mogelijk, waardoor het overgaan der troepen minder tijdroovend is dan middels vlotten. Gebrek aan materiaal voor een drijvende brug, die het snelst is uit te voeren, deed besluiten tot een schraagbrug van pinang- stammen, met dubbel sessakdek. De oneffen harde bodem leidde tot een schraagontwerp als figuur 3, de slikbalk die hier slechts dient voor onderlinge kop peling blijft vrij van eventueele steenen, een mogelijke schuine stand van de schraag op de steenen van den bodem werd geneu traliseerd, door het definitieve draagkussen eerst zuiver te stellen na het plaatsen van de schraag, middels klossen, steunende op het hulpdraagkussen. Hoogte draagkussen 1.50 M. boven den waterspiegel. Benoodigd 150 pinangstammen en -± 200 bamboes andong. Het kamponghoofd te Tjipeutir opdracht gegeven deze materialen aan den Westoever te leveren uiterlijk Zondagmorgen. b. De Westelijke toegang zou met het minste grondverzet zijn aan te leggen volgens a (fig. 2), waardoor ook de zigzag die voor bespannen artillerie bezwaarlijk is, werd vermeden. Waar hiervoor echter schadeloosstelling voor in gebruik te nemen bouw land noodig zou zijn, werd in verband met de slechts „veronder stelde" veldartillerie en den vredestoestand, besloten tot verbetering van het tracé van het voetpad; verbreeding tot 2.5 M.helling maximum 13u, verlenging van de bocht der zigzag. Noodig grondverzet 250 M3. c. De Oostelijke toegangsweg over 2 KM. te verbreeden, springen van enkele steenen, kleine omleggingen, verbetering van waterafvoer der aangrenzende sawah's, bouw van 8 bruggen van 5alOM overspanning, waarvoor hout, pinang en bamboe in de onmiddellijke nabijheid. Ook om geduren e de werkzaamheden geen tijdverlies met overzetten der manschappen te hebben, werd besloten 624

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 2