Van te voren is uitgemaakt wie de rol van aanvaller zal ver vullen. Deze houdt zijn navigatielichten brandende, terwijl de andere, de aangevallene, zijn lichten dooft en op gelijke hoogte blijft doorvliegen. Gedurende den aanval let de laatste goed op en memoreert alle door den aanvaller gemaakte fouten. Mitrailleurschieten zal 's nachts, zoowel op den grond, als in de lucht, moeten worden beoefend, terwijl gezorgd moet worden dezelfde richtmiddelen te gebruiken op den grond als in de lucht. Het is noodzakelijk dat storingen van het wapen in de duisternis kunnen worden opgeheven en dat het wapen geheel op gevoel kan worden behandeld. B. Het nachtgevecht. Het nachtgevecht is te onderscheiden in het aanvallend en het verdedigend nachtgevecht. Het eerste geschiedt boven door den vijand bezet gebied, het tweede boven de eigen troepen. Het te bereiken effect zal in het tweede geval grootendeels afhangen van de samenwerking met de organisatie op den grond, bestaande uit (afstands-) luisterposten, zoeklichten en antiluchtvaartgeschut. Daar het zeer moeilijk is de plaats te bepalen, waar vijandelijke luchtstrijdkrachten in de duisternis zich in de lucht bevinden, zul len aanvallende luchtgevechten als regel beperkt worden tot be paalde streken, bijv. waar een vijandelijk vliegterrein is en dus kans op eene ontmoeting waarschijnlijk is. Teneinde samenwerking tusschen luchtstrijdkrachten en grond- organisatie te vereenvoudigen, moet eene te verdedigen streek in sectoren worden verdeeld, met eene luchtvaarteenheid voor eiken sector. De breedte van de sector kan 10 a 15 K. M. zijn. De sec toren moeten zoo mogelijk zoodanig worden gekozen, dat minstens één duidelijk kenbaar terreinvoorwerp zich in eiken sector be vindt, bijv. een groot meer, een woud van eigenaardigen vorm, als anderszins. Is geen duidelijk kenmerk aanwezig, dan moet een vuurtoren geplaatst worden, welke een bepaald sein uitzendt. a. Het aanvallend gevecht. Door de moeilijkheid om de plaats van luchtstrijdkrachten in de lucht te bepalen zonder de hulp van zoeklichten, is het beste te wachten tot betrouwbare berichten worden ontvangen omtrent het optreden van vijandelijke luchtstrijdkrachten, alvorens iets te on dernemen. Deze berichten kunnen op verschillende wijzen worden verkregen, bijv. door verkenningsvliegtuigen welke over door den vijand bezet gebied vliegen of door meldingen van eigen troepen. Zoodra bericht is verkregen, dat op een vijandelijk vliegterrein een nachtelijke onderneming is voorbereid of uitgevoerd, wordt een eenheid daarheen gezonden met de opdracht in de nabijheid van dat terrein te blijven kruisen, teneinde de vijandelijke lucht strijdkrachten vóór of na het vervullen van hun taak, te kunnen 654

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 32