Bestuurders moeten hun werkzaamheden tot den eigen sector bepalen en onder geen voorwaarde dezen verlaten, teneinde in een anderen sector op te treden. De duur van een patrouille, de hoogte waarop, en de uitgestrekt heid waarover moet worden patrouilleerd, benevens de te volgen strijdwijze tegen vijandelijke luchtstrijdkrachten zijn factoren, wel ke van tevoren nauwkeurig moeten zijn vastgesteld, opdat het gevaar voor botsingen in de lucht worde vermeden. Patrouiileeren gedurende de duisternis is een zeer afmattende taak en moet op zijn hoogst twee uren duren voor eiken be stuurder. Het is gemakkelijker een vijandelijk vliegtuig van beneden af te onderscheiden, vooral indien dit slechts zoo nu en dan door de bundels der zoeklichten wordt beschenen, dan van boven; daar entegen heeft het laatste tot voordeel, tenminste als men het vlieg tuig in het oog kan blijven houden, dat men bij den aanval in eene betere positie is. Op donkere, door sterren verlichte nachten, is het mogelijk een luchtvaartuig te onderscheiden op ongeveer een kleine 200 M. en op heldere maannachten op ongeveer 500 M. afstand; op deze af standen ziet men echter slechts een donkere schaduw. De uitlaatgassen zullen dikwijls de aanwezigheid van een vlieg tuig verraden doordat steeds vuurverschijnselen optreden; de uit laat van een vasten motor kan dan lijken op een vurenden mitrail leur. Luchtstrijdkrachten worden bij duisternis herkend door hun sil houette; het is daarom noodzakelijk op de hoogte te zijn van alle bij den vijand in gebruik zijnde luchtvaartuigtypen en deze te bestudeeren. 's Nachts moet een zelflichtende vizierinrichting worden ge bezigd. Ten aanzien van het naar voren gebrachte denkbeeld of het niet mogelijk zou zijn een ander vliegtuig te hooren vanuit het eigen vliegtuig, kan worden medegedeeld, dat in de literatuur daar omtrent geen gegevens voorkomen. Waar echter het zien bij het vliegen en het luchtgevecht de allesbeheerschende factor is, zal het gehoor, in de enkele zeldzame gevallen dat dit misschien een rol kan vervullen, van zeer onder geschikt belang zijn. Toch zal het misschien in de toekomst niet tot de onmogelijk heden behooren, dat een instrument wordt vervaardigd, hetwelk de aanwezigheid van een ander vliegtuig in de'onmiddellijke nabij heid van een zich in de lucht bevindend vliegtuig verraadt. c. L> e individueele aanval. Indien een vijandelijk luchtvaartuig wordt gezien, moet de aan valler trachten dit te naderen tot binnen den kortst mogelijken afstand en in de meest gunstige aanvalspositie. 656

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 34