Het vuur mag pas worden geopend, indien de aanvaller duide lijk de omtrekken en voornaamste kenteekenen van den tegen stander kan zien en wel om zeker te zijn van het volgende: 1. dat het vuur op werkzamen afstand wordt afgegeven; 2. dat niet een vliegtuig van de eigen partij bij vergissing wordt aangevallen; 3. dat niet een vliegtuig van .de eigen partij, dat denzelfden tegenstander wil aanvallen, wordt geraakt door eigen vuur. Alle krachten moeten worden ingespannen om goed te richten en zekerheid te verkrijgen dat de eerste schoten den vijand in een vitaal deel treffen. Kalmte en zelfbeheersching zijn noodig om te beletten het vuur te openen op een onjuisten of onwerkzamen afstand. XI. De Zoeklichten. De bedieningen der zoeklichten moeten een zorgvuldige oplei ding hebben, voornamelijk in het onderkennen van luchtvaartuigen op het geluid en door de afteekening hunner silhouetten in de lucht, zoomede in het met behulp van z. g. geluidzoekers schatten van de hoogte en richting van een naderend vliegtuig. Opstellingen voor zoeklichten voor antiluchtvaartdoeleinden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen. 1. Een ruim gezichtsveld hebben, zoodat de bundel een hoek van 360° kan doorloopen met een elevatie van 15° zonder gehin derd te worden. 2. Vrij zijn van storende geluiden, zoodat zij niet moeten worden ingericht nabij hoofdwegen, kampen, batterijen in actie, enz. 3. Geschikte bescherming voor de bediening aanbieden (Schuil plaatsen moeten worden ingericht om de bediening te beveiligen tegen aanvallen uit de lucht). 4. Op geruimen afstand zijn van verblijfplaatsen van troepen, omdat zoeklichten altijd vijandelijk artillerievuur en luchtaanval len aantrekken. Het tactisch gebruik van zoeklichten berust in hoofdzaak op het beschikbare aantal en den vorm van het te verdedigen ter reingedeelte. De zoeklichten, minstens 3 in getal, worden afhankelijk van hun werkingssfeer, en de grootte van het te verdedigen gebied, op onderlinge afstanden van minstens eenige honderden Meters, en in een driehoek opgesteld. Een vierde licht, of zoo niet beschikbaar een van de drie wordt als zoeker aangewezen. Indien vijandelijke luchtstrijdkrachten naderen, zal laatstgenoemd licht telkens met tusschenpoozen van 1 /2 min. ongeveer 10 of 15 sec. zoeken in de geschatte richting. Zoodra het vliegtuig in deze bundel komt nemen de andere 2 of 3 lichten het over en blijven het volgen, terwijl de zoeker gedoofd wordt. 657

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 35