Het licht van den zoeker dient den eigen bestuurders als aan wijzing, dat vijandelijke luchtstrijdkrachten op komst zijn en uit welke richting. Ten einde de bestuurders der eigen vliegtuigen te helpen, moeten de zoeklichtbundels zich langzaam en op systematische wijze bewegen bij het zoeken naar den vijand. Zoodra een eigen vliegtuig een sein geeft, dat tot den aan val zal worden overgegaan, worden de zoeklichten die het eigen vliegtuig bij den aanval zouden kunnen verlichten of hinderen, gedoofd en het vijandelijke vliegtuig alleen in front en de flanken beschenen. Zoodra een vliegtuig in de bundels is gevangen, moet niet getracht worden met een zoeklicht op verren afstand door te gaan met verlichten dit zou een beletsel kunnen vormen voor dichterbij gelegen zoeklichten het doel in den bundel te krijgen of te houden. Groote zorg moet worden gedragen dat geen bundel tusschen den vijand en den aanvaller (vervolgd) schijnt, daar dit tot gevolg zou kunnen hebben, dat deze zijn tegenstander uit het oog zou kunnen verliezen. Indien een vliegtuig van de eigen partij, bij vergissing, voor een vijand wordt aangezien, seint de bestuurder de letter van den nacht of vuurt een lichtkogel af van vooraf vastgestelde kleur. Mij rest nog, tot slot, te vermelden, hoe het Luchtvaartcom mando hier te lande zich voorstelt de beoefening van het vliegen bij duisternis te doen geschieden. Uit de beschikbare gegevens, geput uit de Hollandsche ver slagen, was gebleken, dat het nachtvliegen daar sporadisch werd beoefend en dan nog maar alleen onder gunstige omstandigheden. In Nederland beschikte men oorspronkelijk over een zeer eenvoudige acetyleen-zoeklicht-terreinverlichting, gemonteerd op wagentjesdeze verlichting was, blijkens aldaar gehouden proeven, XII. Slotopmerkingen. Lamp windrichting ~m 80 M. Lamp 658

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 36