alleen geschikt voor het plaatselijk vliegen bij duisternis (dus boven een bepaald terrein)voor eventueele overlandvluchten bij nacht was zij onvoldoende. Op het vliegveld de Kooy werd het navolgende systeem toe gepast. Twee lampen van het fabrikaat Imperial Light Ltd. of Londen of wel 2 lampen type Coerz worden, als op vorenstaande schets is aangegeven, opgesteld. De lampen, van een sterkte van 1500 kaars elk, zijn van het kalksteenbranderstype, welke gevoed worden met zuurstof en acetyleen. De lampen, voorzien van parabolischen spiegel en verspreidingslens, worden op lichte wagentjes gemonteerd, zoodat zij gemakkelijk door één man verplaatst kunnen worden. De flesschen zuurstof en acetyleengas zijn eveneens op het wagentje opgesteld. Deze lampen zijn zeer eenvoudig te behandelen en kunnen overal, dus b. v. ook op tijdelijke landingsplaatsen, gebruikt worden. Zij vereischen echter tijdens het branden een voort durend toezicht. Bij elke grondverlichtingsinstallatie behoort verder een ver lichte windrichting-aanwijzer. Het verdient voorts aanbeveling, bij nachtvliegen, alle andere, niet absoluut noodige, lichten op het terrein te dooven en de daken van de hangars en de toppen van nabij zijnde boomen aan te geven door roode lichten. Door een kortelings van verlof teruggekeerd vliegenier werd medegedeeld, dat tegenwoordig in Nederland de beschikking was verkregen over een betere verlichtingsinstallatie, van Fransch fabrikaat „Sautter Harlé". Waar h. 1.1. oorspronkelijk besloten was, met een, in Ned.- Indië aanwezige, soortgelijke acetyleen zoeklichtterreinverlichting als oorspronkelijk ook in Holland werd gebezigd, vliegproeven bij duisternis te houden en hiermede inderdaad een aanvang was gemaakt op Kalidjati, werd echter, na het verkrijgen van meerdere gegevens, welke deden zien, dat veel betere verlich tingsmiddelen bestonden en te verkrijgen waren, het veiliger geoordeeld voorloopig de beoefening van het vliegen bij duis ternis te staken en niet eerder te hervatten, dan nadat ook hier de beschikking zal zijn bekomen over de beste hulpmiddelen. In verband hiermede werd telegrafisch het navolgende uit Europa besteld 3 moderne complete electrische verlichtingsaggregaten. 1 grondseinlamp. 5 kokerobstakellichten voor verticale benedenwaartsche ver lichting en de benoodigde hulpverlichtingsmiddelen voor nood landingen bij nacht. Uit Amerika werden 8 parachutes van het type Irving besteld. De volgende toelichting zal duidelijk doen uitkomen, hoe 659

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 37