belangrijk minder, onveilig het nachtvliegen wordt bij de toepas sing van een moderne verlichtingsinstallatie. De eertijds toegepaste zoeklichten geven een meer of minder geconcentreerden lichtbundel, die eenigszins te spreiden is door het toepassen van een spreidiensde lichtbundel zal desondanks toch steeds blijven bestaan uit een scherp begrensde betrekkelijk smalle kegel, zoodat zware slagschaduwen worden gevormd van de in het licht landende vliegtuigen, hetgeen zeer hinderlijk bij de landing is. Een moderne verlichtingsinstallatie wordt daarentegen gevormd door lampen met lenzen, welke een platten lichtbundel uitstralen over een sector van bijna 180°; het uitgestraalde licht is daarbij diffuus, zoodat dus geen zware slagschaduwen kunnen worden veroorzaakt, bovendien wordt de verlichting naar boven beperkt tot een bepaalde constante hoogte, waardoor de landing wordt vergemakkelijkt. Een opstelling van lichten, waar tuschen-door moet worden geland, wordt daardoor onnoodig, zoodat men eenvoudig de lam pen, op daartoe geschikte afstanden, naast elkander, op den rand van het landingsterrein evenwijdig aan de landingsrichting heeft te plaatsen. Waar tevens in Holland de proeven voor het vliegen bij duis ternis voortgezet worden om door gebruik van moderner verlich- tingsmaterieel tot betere resultaten te komen, is het zeer gewenscht dat de uitslag dier proeven ook hier officieel bekend gemaakt zal worden, teneinde daarvan partij te kunnen trekken. Uit een oogpunt van veiligheid, wordt het terrein te Kalidjati het meest geschikt geacht; Andir leent zich op het oogenblik in verband met de afmetingen van het terrein en de begroeiïng rondom, minder goed voor proefnemingenmaatregelen zijn echter genomen om tot een uitbreiding van Andir over te gaan, terwijl uit de proefnachtvluchten te Kalidjati zal moeten blijken, welke meerdere voorzieningen nog zullen zijn te treffen ten aanzien van het terrein Andir, voor wat betreft het vliegen bij duisternis. Te Kalidjati zijn, ten behoeve van het nachtvliegen, reeds alle voorzieningen getroffen, zooals: het aangeven van het terrein waar kan worden geland door afbakening met roode grenslichten het kenbaar maken van hindernissen en terreinvoorwerpen, zooals de radiomasten, alleenstaande boomen en gebouwen door deze te voorzien van roode obstakellichten het gereed staan van twee Avrovliegtuigen, welke geheel voor zien zijn van navigatie-, boord- en seinverlichtingsmiddelen. Met een dezer Avrovliegtuigen worden te Andir proeven ge nomen, teneinde te komen tot een soort automatisch landende mogelijkheid hiertoe ontstaat door twee in het vliegtuig aange brachte instrumenten, welke in onderling verband moeten worden 660

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 38