beteekenis van het woord-zelf in geen honderd jaar kunnen lee- ren. Evengoed heeft een eenvoudig en ongeletterd mensch dikwijls een hoog moreel, zonder te kunnen beseffen, wat men er mee bedoelde, als men 't hem zou vertellen. Dus, de doelstelling is moeilijk. Buitengewoon mooi is de de finitie welke Haberlin geeft in z'n werk „Das Ziel der Erziehung." Opvoeding is de hulp tot innerlijke ontplooiïng aan het kind gegeven tot vervulling van z'n persoonlijke bestemming." Als men zich dat begrip „innerlijke ontplooiïng" iets uitgebreider denkt, en voor „kind" leest „soldaat"; en als men dan z'n aan dacht vestigt op de „gegeven hulp, tot vervulling van z'n per soonlijke bestemming," dan heeft men daarmee een program waar op, in het belang van het leger, de opvoeding en de opleiding van den soldaat gegrondvest kunnen worden. Alvorens van m'n inleiding af te stappen en over te gaan tot de eigenlijke bespreking van meergenoemd artikel, wil ik de aan dacht vestigen op a. De studie van Dr. G. J. Nieuwenhuis, getiteld „Opvoeding tot Autonomie." b. Het artikel van J. C. A. Bannink in het orgaan der Nederl. Ind. Off. Vereeniging van October 1925, getiteld „de Pad vindersbeweging." c. De studie van Dr L. Balner over den Indischen soldaat ge publiceerd in dit tijdschrift, in den aanvang van 1925. d. De oprichting van de Academie voor Lich. Opvoeding te Amsterdam, 't Zou niet lastig zijn, om deze vier met nog een groot aantal aan te vullen. Doch in deze vier, uit den lateren en allerlaatsten tijd, zullen wel gegevens genoeg te putten zijn, om ons een weinig te oriënteeren ten opzichte van de ideeën, die ten beste werden gegeven, van zoo ver schillende zijde. sub a. Dit werk van Dr. G. J. Nieuwenhuis, gedelegeerde van den Indischen Onderwijsraad (uitgave 1923), is hoogst belang wekkend. Dr.Nieuwenhuis is de toekomstige Rector van de Acade mie voor Lich. Opvoeding te Amsterdam. De tegenwoordige wnd Rector, Dr. C. P. Gunning, schreef, dat alleen de titel van dat boek een program beduidde voor iedere opvoeding in den tegen- woordigen tijd. Het werk is een sociaal-paedagogische studie van het Phili- pijnsch onderwijsstelsel, vergeleken met het Nederl. Indische. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Het is een werk van zuiver opvoedkundige strekking. Hoofd stuk 10 draagt als titel: De Leger opvoeding. Het geheele hoofdstuk, 22 bladzijden groot, verdient dubbel en dwars nog eens onder de algemeene aandacht gebracht te worden. Hier zullen echter slechts een paar van de meest kernachtige zinnen worden geciteerd, zonder dat er iets uit z'n verband zal worden gerukt. 664

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 42