Wel dient bedacht te worden, dat Dr. Nieuwenhuis den Euro- peeschen fuselier bedoelt, waar hij over den soldaat spreeki. Doch dit doet aan de algemeene principes mets at. Onze Inlandsche soldaat is soldaat, of moet het gemaakt wor den, evenals dat het geval was met z'n uitstervenden Hollandschen broeder. Dr. Nieuwenhuis schrijft dan o. m. Tucht, gehoorzaamheid, orde, samenwerking en welke gevol gen men ook ooit van militaire opvoeding heeft verwacht ze "zijn slechts schijn, als niet een innerlijke, eigen drang aan haar "vorming heeft meegewerkt. En in het gevaar stort schijn ineen. En zoo veranderde de methode der militaire opvoeding. Men „zocht minder heil in speciale vakdnl, meer inal^™eene ming in ontwikkeling van lichaam en geest, de Duitsche me Ithodê moest voor de Engelsche wijken, en beiden vonden in de „Amerikaansche haar verbinding. Vóór den oorlog was die verandering hoofdzakelijk op een gebied te bespeuren, dat der lichamelijke opvoeding. Tegenover "de oude school, die enkel militaire dril wilde, stelde zich de "nieuwe, die de hoofdaandacht wijdde aan algemeene, dchame "lijke en zedelijke vorming en die meer sportiviteit dan vakku - „digheid vroeg (debat Fransche Kamer. Oct. 1916;. De oorlog heeft bewezen, dat de nieuwe richting gelijk ha "De vrede heeft aangetoond, dat ze nog niet ver genoeg ge gaan was, en dat ook op ander gebied van algemeene vorming meer te verwachten is dan van engere beroepsdril. „En elders: Voor groote bevolkingsgedeelten zal het leger de „groote leerschool zijn, als de speciale militaire dnltoteen minimum wordt beperkt en de algemeene vorming de hoofd aandacht krijgt; als hoofd en hand, lichaam en karakter worden „ontwikkeld, niet op de oude wijze, maar in moderen milita "P!DaatgkfnalllenenZ1heel geleidelijk gebeuren. Ten eerste moet de „werktijd der soldaten belangrijk worden verlengd .Eenwerkdag „van 7 tot 10 is een van regeeringswege bevorderde degenerat "Va,Het "minst van alles is wenschelijk een printa kras'eeJplo^_ „seling vallend algemeen voorschrift, dat, zonder geestdrift toe "gepast, eiken groei in de kiem smoort. En bij alles moet de leiding volkomen militair blijven. Tot zoover, 't Is voldoende, om ook eens te vernemen ho de paedagogische hoek de wind waait. D In No. 8 van October 1925, van het maandblad «Pedago gische studiën, leest men op blz. 227, van de hand va denzelfden Dr. Nieuwenhuis: „Voor de uit Nederland gezonden werkers acht ik noodig een „studie van Indische opvoedingproblemen aan het Kok ln:stitiuit in Leiden (en ev. Utrecht). Omdat bijna alle problemen in 665

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 43