„dat ook de sportieve opvoeding op den Indischen militair in "moreel en intellectueel opzicht invloed zal hebben, b. v. door „verhooging van het zelfbewustzijn, vlugheid in handelen, enz. „voor den sportonderwijzer zal paedagogische aanleg bijzonder „noodig zijn." En iets verder „Ook de sportonderwijzer zal over aanleg en temperament van „den man een bijdrage voor diens conduite kunnen leveren." Nog één zin van Dr. Balner „Ten slotte is ook herhaaldelijk op het opleidingsvraagstuk „gewezen. Dit is een vraagstuk dat van het grootste belang is, „en een speciale studie eischt. Hieromtrent zullen t. g. t. be schouwingen volgen sub. d. De oprichting der Academievoor Lich.Opv. te Amsterdam. Hierop thans in te gaan zou me te vei voeren. Doch merk waardig is, dat deze Academie door 't particulier initiatief werd in 't leven geroepen in een tijdsbestek, dat de militaire Gym nastiek- en Sportschool uit 't Hollandsche leger moet verdwijnen. Er worde thans volstaan met de mededeeling dat de oorzaak van de oprichting geen andere is, dan de lang gevoelde behoefte aan goede, deugdelijk opgeleide, en zeer goed onderlegde krachten, om als leider op te treden bij de lichamelijke opvoeding, bij 't spel en de sport der Hollandsche jeugd, 't Is een vraag, die men momenteel in haast alle landen kan waarnemen. Aan het slot van deze inleiding zij nog in het kort de aandacht gevestigd op de discipline, welke onafscheidelijk verbonden is aan elk begrip van samenleving, en zeer zeker aan elke militaire samenleving. Om niet misverstaan te worden zij dan de aandacht er op gevestigd, dat door een opleiding van den soldaat, waarbij in hooge mate rekening gehouden wordt met karakter en persoon lijkheid, de discipline niet te kort wordt gedaan of wordt ge schaad. Discipline houdt zoo ongeveer het midden tusschen dressuur en volkomen vrijheid van handelen, waarbij moreele overwegingen ten slotte den doorslag geven. Afhankelijk van de bij de op leiding gehuldigde opvattingen, van de persoonlijkheid van den commandant en ook van het individu zelf, zal de discipline nu eens wat meer moeten overhellen naar het eerstgenoemde, dan weer eens wat meer kunnen gaan in de richting van het laatst genoemde. Hoe verder men nu kan gaan in de laatstgenoemde richting, zonder dat het beoogde doel ook maar een oogenblik in gevaar komt, des te beter is men geslaagd in de opleiding van den sol daat. En daarop gericht moet dus het streven zijn. Voor menschen, die van nature opvoeder en opleider zijn, zoo als, om eens een bekend voorbeeld te noemen, Pa van der Steur, spreekt dit vanzelf. Anders zou het ten eenenmale onmogelijk zijn, 667

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 45